گلند کابل‌های ضد انفجار دستگاه‌های ورودی کابل مکانیکی هستند که به انتهای کابل‌های برق متصل می‌شوند و آنها را به سایر تجهیزات الکتریکی مانند جعبه‌های اتصال ضد انفجار، پایانه‌های برق و دوشاخه‌ها محکم می‌کنند. آنها برای پایان دادن به کابل ها در مناطق خشن یا خطرناک که در آن آب بندی و حفاظت از ورود ضروری است ضروری هستند. علاوه بر این، گلند ضد انفجار باعث کاهش فشار می‌شوند و از سیم‌کشی ظریف الکتریکی در برابر خوردگی، گازهای مضر، زنگ زدگی و آب محافظت می‌کنند.

همانطور که می بینید، این کابل ها باید با محیطی که در آن استفاده می شوند مطابقت داشته باشند. هرچه محیط خشن تر باشد، لوله کابل باید قوی تر باشد، زیرا در صورت استفاده از کابل نادرست می تواند هزینه بر باشد. آنها همچنین باید با توجه به روش های حفاظت از انفجار استفاده شده انتخاب شوند. بنابراین این سوال مربوط است: چگونه یک کابل ضد انفجار مناسب انتخاب کنید؟ خوب، چندین فاکتور برای اطمینان از استفاده صحیح از کابل کابل وجود دارد. 

فاکتورهای انتخاب گلند ضد انفجار

قبل از انتخاب کابل های ضد انفجار ایده آل خود، سوالات زیر را از خود بپرسید:

 • آیا لوله کابل در داخل یا خارج از منزل استفاده می شود؟
 • طبقه بندی زون ناحیه خطرناکی که گلند کابل در آن نصب شده است چگونه است؟
 • آیا گلند کابل در مکانی نصب می شود که محیط اطراف گرد و غبار یا مرطوب باشد؟
 • آیا مواد یا گازهای خورنده در منطقه وجود دارد؟
 • آیا گلند کابل برای اندازه و نوع کابل استفاده شده مناسب است؟

می تواند برای شما مفید باشد:

تناسب گلند ضد انفجار با کابل

برای انتخاب گلند ضد انفجار متناسب با محیط مورد استفاده، باید با انواع آن ها آشنایی داشته باشید.

اجازه دهید انواع رایج کابل های ضد انفجار و کاربردهای آنها را به اشتراک بگذاریم تا درک بهتری از این که کدام کابل برای پروژه شما مناسب است، داشته باشید:

 • تک فشاره : برای تاسیسات کوچکتر و داخل ساختمان ها.
 • فشرده سازی مضاعف (دو فشاره) : این غده های کابل دارای آب بندی مضاعف و اعمال فشرده سازی دوگانه در هسته کابل و روی غلاف یا زره خارجی هستند. این باعث می شود آنها برای نیروگاه ها و کارخانه هایی که نیاز به آب بندی قوی دارند مناسب باشند.
 • زره پوش : کابل های زره پوش با کابل های زرهی سیم فولادی (SWA) استفاده می شود که کابل های استاندارد برای کابل کشی دیوار و تاسیسات زیرزمینی هستند.
 • ضد آب : کابل های ضد آب، ضد آب IP68 هستند و در برابر غوطه ور شدن در آب با عمق یک متر یا بیشتر مقاومت می کنند.
 • فولاد ضد زنگ : مقاومت خوبی در برابر خوردگی و فشار ارائه می دهد.
 • آلومینیوم : انعطاف پذیر، مقاوم در برابر زنگ زدگی و رسانای خوب گرما و الکتریسیته.
 • برنج : استحکام و مقاومت در برابر مغناطیس و تغییر شکل در دماهای بالا و پایین را ارائه می دهد. همچنین هدایت الکتریکی خوبی را ارائه می دهد.

هنگامی که نوع کابل ضد انفجار مورد استفاده را شناسایی کردید، باید مشخصات گلند کابل ضد انفجار را برای اطمینان از تناسب آن با کابل در نظر بگیرید. مشخصات حیاتی که باید در نظر داشته باشید.

این مشخصات عبارتند از:

 • قطر سوراخ سیم - قطر سوراخ سیم باید به اندازه ای باشد که تمام کابل های سیستم را در خود جای دهد.
 • رتبه بندی فشار - درجه فشار نشان دهنده میزان فشاری است که می تواند بدون نشتی تحمل کند.
 • قطر کابل - قطر کابل باید به اندازه کافی گسترده باشد تا کابل بتواند از طریق لوله کابل تغذیه شود.
 • قطر قابل تنظیم - قطر قابل تنظیم، قطر لوله کابلی را که می تواند متناسب با اندازه های مختلف کابل تنظیم شود، تعیین می کند.
 • قطر سوراخ نصب - قطر سوراخ نصب به قطر حفره یا سوراخ دیواری اشاره دارد که گلند کابل در آن نصب شده است.

کابل های ضد انفجار مطابق دستورالعمل ATEX 2014/34/EU تولید می شوند که تجهیزات و سیستم های حفاظتی را که برای استفاده در جوهای بالقوه انفجاری در نظر گرفته شده است را پوشش می دهد. به این ترتیب، آنها به طور خاص برای استفاده در محیط های خورنده/خطرناک توسعه یافته اند. به عنوان مثال می توان به صنایع دریایی، نفت و گاز اشاره کرد. آنها همچنین به طور گسترده در سیستم های انتقال فشار متوسط و فشار قوی استفاده می شوند.
هنگام انتخاب یک کابل ضد انفجار مناسب برای کسب و کار خود، باید موارد زیادی را در نظر بگیرید. بنابراین اگر از انتخاب های موجود در بازار غافل هستید، برای مشاوره باما در فروشگاه ایمن برق پارسا تماس بگیرید.

شماره تماس مشاوره در خرید :  09171116058

ما به عنوان متخصص در تجهیزات الکتریکی ضد انفجار، انواع کابل ضد انفجار، از جمله کابل های دارای گواهینامه ATEX و کابل های Ex d و گلند ضد انفجار را متناسب با نیازهای تجاری مشتری خود ارائه می دهیم. بنابراین، تیم ما در موقعیت مناسبی قرار دارد تا مناسب ترین گلند کابل ضد انفجار را برای پروژه شما توصیه کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خرید گلند ضد انفجار و همچنین انواع تجهیزات ضد انفجار می توانید با مشاوران ما تماس بگیرید.

شماره تماس مشاوره در خرید :  09171116058