گلند ضد انفجار به طور کلی در دو مدل آرموردار و بدون آرمور تولید و طراحی می شوند.گلند آرموردار (Armoured Gland) و بدون آرمور (Unarmoured Gland) دو نوع مختلف از گلند ها هستند که از نظر پوشش بیرونی باهم تفاوت هایی دارند.در ادامه به معرفی اجزای گلند آرمور دار می پردازیم.

برای آشنایی با گلند ضد انفجار مطلب زیر را مطالعه کنید:

گلند ضد انفجار چیست؟

گلند آرموردار چیست؟

گلند کابل آرموردار نمونه خاصی از انواع گلندها می باشند که معمولا برای کابل های دارای بافت سیمی محافظ، مناسب می باشند.برای کابل هایی که قرار است در محیط های با ضریب خطر بالا (مناطق مستعد انفجار) بر روی تجهیزات ضد انفجار و دستگاه ها نصب شوند معمولاً از گلند کابل آرموردار برای افزایش ایمنی بیشتر و جلوگیری از انفجار استفاده می کنند.سایز کابل های آرموردار بزرگتر از کابل های معمولی می باشد. در نتیجه ارزیابی دقیق گلندها از لحاظ سایز حتماً باید در اولویت قرار بگیرد.این کابل‌ها برای کابل‌های بافته سیمی که در مناطق خطرناک به همراه گواهی‌های ATEX اعمال می‌شوند، ایجاد شده‌اند.

گلند های کابل آرموردار معمولاً از جنس استنلس استیل و در مواردی از جنس برنجی ساخته می شوند. طبیعتاً این نوع متریال ساختاری می تواند به بهترین شکل در برابر فشار و نیروهای محیطی مقاومت کند. مهمترین ویژگی که جنس فلز گلندها دارد این است که به راحتی در برابر فرایندهای شیمیایی و مواد اسیدی دچار خوردگی و پوسیدگی نمی شوند. با توجه به درجه حفاظت بالایی که گلند کابل آرموردار دارد غالبا به عنوان یک گلند کابل ضد انفجار نیز شناخته می شود و در محیط های پر خطر صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند.

سایز های گلند آرموردار:

 • گلند کابل آرموردار با سایز رزوه PG11
 • گلند کابل آرموردار با سایز رزوه PG13.5
 • گلند کابل آرموردار با سایز رزوه PG16
 • گلند کابل آرموردار با سایز رزوه PG21
 • گلند کابل آرموردار با سایز رزوه PG29

محاسبه سایز گلند

اجزای گلند آرموردار

اجزای گلند آرموردار

گلند آرموردار برای اینکه بتواند کابل های الکتریکی را در بالاترین سطح امنیت به دیگر تجهیزات و دستگاه ها متصل سازد،باید از یک سری قطعات و اجزای داخلی استاندارد به منظور پشتیبانی از کابل های برق و همچنین ایجاد یک اتصال ایمن برخوردار باشد.اجزای گلند آرموردار هر کدام وظیفه خاصی را دنبال می کنند و حتماً باید در ناحیه صحیح خود به کار گرفته شوند. 

مهره آب بندی

مهره آب بندی

مهره آب بندی گلند آرموردار یک ابزار کوچک و شش ضلعی است.این مهره به طور عمده برای محافظت در موقعیت های مختلف انواع کابل ها و گیره های کابل استفاده می شود.توجه داشته باشید که این قطعه برای اتصال و محافظت انتهای کابل برق به تجهیزات دیگر ایجاد شده است.

جنس و متریال ساختاری مهره آب بندی معمولا از فولاد ضد زنگ و استنلس استیل که کاملاً در برابر خوردگی مقاوم است ساخته می شوند. همچنین می‌تواند از فلزاتی همچون آلومینیوم با چگالی بالا و برنجی دارای پوشش نیکل و کروم نیز ساخته شوند.

 مهر و موم کنند

قطعه مهر و موم کننده نوعی مهره قفلی می باشد که دارای یک ساختار الاستیکی و پلیمری است.قطعه مهر و موم نوعی مهره قفلی با درج یقه لاستیکی است که در برابر چرخش مقاومت می کند.قطر اصلی این مهره قفل کننده کوچکتر از مهره فلزی می باشد.

مهر و موم لاستیکی در انتهای مهره به همراه قطر داخلی نسبتاً کمتر از قطر اصلی پیچ قرار دارد.این درج به صورت الاستیک روی رزوه های پیچ منحرف می شود و هیچ نخی به نوبه خود در آن بریده نمی شود.
مهر و موم لاستیکی مهره را از طریق اصطکاک در برابر پیچ تحت نیروی فشاری شعاعی اعمال شده قفل می کند.با وجود این قطعه پلاستیکی مهره اصلی دچار شل شدگی نخواهد شد.

بدنه گلند کابل آرموردار

بدنه گلند کابل آرموردار نسبت به دیگر قسمت ها و پارت های گلند ابعاد بزرگتری دارد و سایر قطعات کوچکتر مانند واشرها در قسمت انتهایی آن قرار می گیرند. با پشتیبانی کامل بدنه اصلی از کابل های برق دیگر شاهد جدا شدن اتفاقی کابل از تجهیزات الکترونیکی نخواهیم بود.محفظه و بدنه از تمام اجزای دیگر غده کابل تشکیل شده است.

بدنه کابل و همچنین محفظه معمولاً از موارد زیر ساخته شده است:

 • پلاستیک
 • فولاد ضد زنگ
 • فولاد
 • آلومینیوم

مهره قفلی کابل آرموردار

مهره قفلی کابل آرموردار

یکی دیگر از اجزای گلند آرموردار مهره قفلی کابل آرموردار می باشد.مهره قفلی یک استوانه کوچک با ابعاد به نسبت ظریف می باشد که برای درگیر کردن کابل با اجزای اصلی گلند مورد استفاده قرار می گیرد.این مهره از یک استوانه توخالی تشکیل شده است که دارای رزوه های داخلی ظریف در یک انتها برای درگیر شدن رزوه ای یک مجموعه مکانیکی مهر و موم پمپ است.

 مهره قفلی می تواند یک سیستم مکانیکی کاملاً مهر و موم شده را برای پشتیبانی از کابل برق فراهم آورد. از لحاظ نوع ساختاری شباهت بالایی به o-ring دارد و از جهاتی می تواند از کشیدگی کابل جلوگیری کند.فلنج دارای قسمت بزرگی با شیار برای گرفتن O-ring برای آب بندی در برابر نفوذ پمپاژ از بیرون است.

گیره مخروطی

گیره مخروطی یکی دیگر از اجزای گلند آرموردار می باشد.این قطعه با ایجاد فشار جزئی بر روی بدنه کابل از لغزش کابل ها و بیرون کشیده شدن آنها از گلند جلوگیری می کند.این قطعه دارای دو سطح مقطع دایره ای شکل با ابعاد متفاوت می باشد که از یک طرف کابل وارد و از طرف دیگر خارج می شود.مخروط بستن لوله های مربعی و گرد را با قرار دادن آنها به سادگی امکان می دهد.

مهره فشاری

این قطعه استوانه ای به نسبت بلند نیز حمایت همه جانبه از کابل ها را خواهد داشت به این صورت که با اعمال نیروهای کنترل شده بر روی کابل و ایجاد یک اصطکاک جزئی می تواند باعث محکم شدن کابل در داخل گلند شود.از طرف دیگر، مهره فشاری دستگاه های کوچک و شش ضلعی هستند و برای محکم کردن هر نوع کابل و گرومت کابل در موقعیت خود استفاده می شود.

این قطعات کابل کشی در طیف گسترده ای از صنایع استفاده می شود که از سیم کشی و کابل در موارد زیر استفاده می شود:

 • اتوماسیون و سیستم های ابزار دقیق الکتریکی
 • مهره فشرده سازی غده کابل ممکن است در هر نوع کابل داده و مخابرات، ابزار دقیق، کنترل و توان الکتریکی استفاده شود.

برچسب های ارت

برچسب های ارت

برچسب های ارت برچسب کابل زرهی از فلز ساخته شده اند و برای ارتینگ غدد فلزی استفاده می شوند.این بخش دارای یک سوراخ در انتهای برچسب برای اتصال هادی زمین نیز می باشد و به راحتی قابل نصب می باشد.معمولاً هنگام اتصال به یک کابل زره پوش، از چند کابل اتصال زمین خارجی مستقیم به زمین استفاده می شود.تگ ارتینگ به عنوان وسیله ای برای اتصال یا اتصال زمین در اطراف غده کابل عمل می کند.

ویژگی های گلند کابل آرموردار

گلند هایی که کابل ها را به تجهیزات الکتریکی متصل می کنند، به عنوان اتصال به زمین نیز شناخته می شوند و به این ترتیب ایمنی بیشتری خواهند داشت.از دیگر ویژگی های این نوع از گلندها می توان به دمای کاری آن ها اشاره کرد. 

گلند آرموردار قادر است در بازه دمایی منفی ۴۰ تا ۱۰۰ درجه سانتی گراد خواص خود را پایدار نشان دهد. همچنین این گلندها برای آب بند بودن از استاندارد IP68 استفاده می کنند.

تا این بخش با اجزای گلند آرموردار و ویژگی های آن آشنا شدیم. در ادامه به نوع عملکرد گلند آرموردار می پردازیم.

نحوه عملکرد گلند آرموردار

نحوه عملکرد گلند آرموردار

به طور کلی گلندها متناسب با سایز کابل انتخاب می شوند. گلندها از دو قسمت تشکیل شده اند. قسمت اول درون حفره تعیین شده در وسیله مورد نظر قرار داشته و به صورت رزوه ای است. قسمت دوم که انتهای آن یک واشر برای آب بند کردن گلند قرار داده شده است، بر روی قسمت اول پیچ می شود. نحوه کارکرد گلند به این صورت است که در ابتدا کابل را از قسمت دوم عبور داده و سپس وارد قسمت اول می کنیم.

سپس قسمت دوم را به قسمت اول پیچ کرده و به این ترتیب محل نفوذ رطوبت و گرد و غبار مسدود خواهد شد. همچنین گلند ها به گونه ای طراحی شده اند که در اثر ارتعاشات و ضربه مانع برخورد لبه تیز حفره ایجاد شده در تجهیزات مورد نظر با کابل شود. به این ترتیب که گلند کاملا سطح داخلی حفره را پوشانده و به عنوان یک حائل میان کابل و لبه حفره عمل می کند.

گلند آرموردار در چه مکان هایی کاربرد دارد؟

گلند کابل آرموردار کاربردهای بسیار گسترده ای در صنایع مختلف دارد. به همین دلیل نمی توان استفاده آنها را در تابلوها و تجهیزات کوچک محدود کرد.گلند کابل آرموردار بیشتر در محیط هایی که دارای ضریب ریسک کاری بالا هستند(محیط های پرخطر) مورد استفاده قرار می گیرد.

گلند های ضد انفجار آرکوردار برای موارد زیر استفاده می شود:

 • کانال کشی کابل
 • کاربردهای داخلی و خارجی
 • شبکه های برق
 • شبکه های کابلی و سیستم های زیرزمینی
 • در سیستم های تجهبرات ابزار دقیق

برای مثال در کارخانجاتی که بیشتر با فرآوری مواد گازی یا هر نوع ماده قابل اشتعال سر و کار دارند بروز هرگونه اتصال کوتاه می تواند باعث ایجاد انفجار و آتش سوزی شود.استفاده از گلند ضد انفجار می تواند از این خطرات جلوگیری کند.

 • صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی نفت
 • شرکت های فراوری گاز طبیعی
 • کارخانجات تولید الیاف های شیمیایی
 • صنایع تولید انواع رنگ و ترکیبات قابل اشتعال
 • کارخانجات تولید و فرآوری انواع داروها
 • صنایعی که بیشتر با ساخت و تولید مواد منفجره سرو کار دارند
 • کلیه کارگاه های الکترونیک
 • کارگاههای مونتاژ و تولید دستگاه های ارتباطی

بخوانید: آموزش نصب گلند ضد انفجار

جمع بندی

اجزای گلند آرموردار شامل مهره آب بندی،مهر و موم کنند،بدنه گلند کابل آرموردار،مهره قفلی کابل آرموردار،گیره مخروطی،مهره فشاری و برچسب های ارت می باشد.در این مقاله در فروشگاه ایمن برق پارسا با اجزا گلند آرموردار به طور کامل آشنا شدیم و به کاربرد و ویژگی های آن پرداختیم.

جهت مشاهده و خرید گلند ضد انفجار و همچنین خرید تجهیزات ضد انفجار می توانید به وب سایت ایمن برق پارسا مراجعه کنید و با مشاوران ما در تماس باشید.

شماره تماس:  09171116058