اگر در ساختمان‌ از چراغ فلورسنت، یا چراغ با لامپ گازی استفاده می‌کنید،حتما به بالاست‌ ضد انفجار یا ترانس وابسته خواهید بود. داشتن کنترل‌های پیشرفته بر میزان نور تولید شده در فضای ساختمان و داشتن روشنایی مقرون به صرفه و کارآمد،تنها با استفاده از بالاست ضد انفجار مناسب،امکان پذیر خواهد بود.در ادامه به این سوال که بالاست ضد افجار چیست؟ به صورت کامل پاسخ خواهیم داد.

همچنین بخوانید: تجهیزات ضد انفجار چیست؟ 

بالاست‌ ضد انفجار چیست؟

اتمسفر برخی از محیط ها به خصوص محیط های صنعتی حاوی گازها و بخارات یا ذرات قابل اشتعال می باشند.در چنین محیط هایی ترکیب این مواد با اکسیژن محیط را مستعد انفجار می کند که با افزایش دما یا ایجاد جرقه انفجار رخ داده و خسارات جانی و مالی ناگواری را به جای می کذارد. به همین دلیل وسایلی که در این محیط ها استفاده می شوند دارای استانداردهای مخصوصی بوده و به تجهیزات ضد انفجار معروف هستند. این وسایل داری حفاظت های خاص برای پیشگیری از وقوع انفجار و یا کاهش صدمات آن می باشند.

بالاست ضد انفجار مقدار ولتاژ لازم و استانداردی را برای راه‌اندازی لامپ‌ها فراهم می‌کند، مقدار جریانی را که پس از روشن شدن به سمت لامپ‌ها می‌رود تنظیم می‌کند و از همین راه روشنایی را کنترل، تنظیم و در نهایت خروجی نور لامپ را تثبیت می‌کند.همچنین از وقوع انفجار و آتش سوزی در محیط های صنعتی جلوگیری می کند. بالاست ضد انفجار قلب منبع نور چراغ‌های فلورسنت یا چراغ گازی است.

بخوانید: معرفی استاندارد های تجهیزات ضد انفجار

کاربرد بالاست ضد انفجار چیست؟

کاربرد بالاست ضد انفجار به ساز و کار لامپ‌ها مربوط می شود. جهت روشن شدن یا راه‌اندازی لامپ‌ها باید یک جرقه بین دو الکترود در لامپ تولید شود. این جرقه زمانی رخ می‌دهد که بالاست ضد انفجار مقدار صحیح و مناسب ولتاژ و جریان الکتریکی را برای ایجاد جرقه تامین کند.در مرحله بعد بلافاصله ولتاژ و جریان کشیده شده را به اندازه‌ای محدود می‌کند که یک نور با خروجی ثابت تولید شود. 

در ادامه به مراحل کاری بالاست ضد انفجار می پردازیم:

1.محدود کردن جریان شروع لامپ در محدوده مناسب

جریان شروع به کار بسیار بیشتر از جریان کارکرد لامپ است،به همین دلیل هر لامپ دارای حداکثر جریان راه اندازی است. اگر جریان راه اندازی بیش از حد مجاز باشد، عمر مفید لامپ کوتاه می شود. اگر جریان خیلی کم تر از حد استاندارد باشد، لامپ نمی‌تواند فرایند پیش گرم برای شروع عادی را انجام دهد.

2.ایجاد ولتاژ کافی برای روشن شدن یکنواخت لامپ

ولتاژ شروع لامپ باید برای یونیزه کردن گاز در برخی لامپ‌ها مثل لامپ تخلیه گاز کافی باشد، یعنی تولید یک پیک جریان که باعث تخلیه تابش به قوس بین الکترودها شود، به طوری که لامپ بتواند شروع به کار کند. بلاست این ولتاژ بالا را تامین می‌کند.

3.جلوگیری از تغییر شدید توان لامپ

باید بدانید که لامپ دارای محدوده مشخصی از مقادیر ولتاژ در طول طراحی و تحویل لامپ است، اما مقدار ولتاژ لامپ در طول استفاده واقعی و در طول عمر آن دچار تغییر می شود.بالاست ضد انفجار ولتاژ را در یک محدوده مشخص تنظیم می‌کند تا قدرت لامپ دچار تغییر نشود.

4.کنترل اتوماتیک جریان لامپ

بالاست ضد انفجار از نرخ تغییر زمانی ولتاژ متناسب با جریان،به منظور تنظیم جریان کار لامپ استفاده می‌کند.به عبارتی از افزایش و کاهش جریان کار لامپ جلوگیری می‌کند.

بالاست ضد انفجار به عنوان قلب منبع نور چراغ‌های فلورسنت یا چراغ های گازی  وظیفه ایجاد ولتاژ و جریان بالا، انجام مرحله جرقه‌زنی و درنهایت ایجاد نور یکنواخت و حفاظت از لامپ را بر عهده دارد. این پارامترها در هر محیط‌ خطرناک و صنعتی که با مواد شیمیایی و گازها یا غبارهای قابل انفجار سر و کار دارند، می‌تواند فاجعه‌ساز شود.در چنین محیط هایی برای جلوگیری از صدمات جبران ناپذیر، لازم است که از بالاست ضد انفجار یا به طور کلی از چراغ ضد انفجار استفاده کرد.

جمع بندی

استفاده از تجهیزات ضد انفجار در محیط های صنعتی امری واجب و ضروری می باشد.بالاست ضد انفجار قلب منبع نور چراغ‌های فلورسنت یا چراغ گازی است.در این مطلب به طور کامل به این سوال پاسخ دادیم که بالاست ضد انفجار چیست و چه کاربرد هایی دارد.

جهت مشاهده و خرید تجهیزات ضد انفجار می توانید به وب سایت ایمن برق پارسا مراجعه کنید و با مشاوران ما در تماس باشید.

شماره تلفن جهت مشاوره در خرید: 09171116058