گلند ضد انفجار Ex Gland

خرید گلند ضد انفجار

گلند ضد انفجار یکی از تجهیزات ضد انفجار به شمار می رود که در مناطق خطرناک، از کابل و نقطه اتصال آن به جعبه تقسیم در برابر خطرات احتمالی محافظت می کند.درواقع گلند ضد انفجار یک نوع اتصال است برای پوشش کابلی که به جعبه تقسیم و یا تابلوی برق وارد می‌شو.

گلند های ضد انفجار برای مهار انفجار درون محفظه و جلوگیری از نفوض گازها یا بخارات قابل اشتعال از محل خطرناک به تجهیزات الکتریکی طراحی و ساخته شده اند.

گلند ضد انفجار در چه محیط هایی کاربرد دارد؟

 • سیستم های کنترل و تولید جریان برق 
 • مراکز تولید و انتقال گاز و ترکیبات نفتی همچون پتروشیمی، پالایشگاه،شرکت نفت و گاز و...
 • سیستم های ابزار دقیق
 • شرکت ها و مراکزی که با آلاینده‌های اشتعال زا سر و کار دارند
 • سیستم های ماشین ابزار و کارخانجاتی که دستگاه‌های اتوماتیک تولید می‌کنند
 • شرکت‌ های تولید انواع مواد منفجره
 • کارخانه‌ های تولید انرژی

ساخت گلند ضد انفجار

برای ساخت گلند ضدانفجار، از موادی استفاده می شود که بتوانند در برابر شرایط سخت و خطرناکی که در محیط های صنعتی و قابل انفجار وجود دارد، مقاوم باشند و از وقوع حوادث جلوگیری گنند.مواد استفاده شده در تولید گلند ضد انفجار باید دارای خصوصیات زیر باشند:

 • مقاومت بالا در برابر حرارت
 • مقاوم در برابر فشار
 • مقاوم در برابر اشعه UV
 • مقاوم در برابر مواد شیمیایی 

در پروسه تولید گلند ضدانفجار و عایق بندی آن از فلزاتی مانند استیل، آلومینیوم و مس استفاده می شود و برای جلوگیری از جرقه زدن و ایجاد انفجار، در داخل گلند ضدانفجار ، قطعاتی جهت تخلیه الکتریکی استفاده می شود که جنس آن ها از فلزاتی مانند برنج یا آلومینیوم می باشد.

استفاده از قطعات تخلیه الکتریکی در گلند های ضد انفجار، به عنوان یک راه حل ایمنی برای کاهش خطر ایجاد جرقه و افزایش ایمنی در محیط‌های خطرناک و قابل انفجار مورد استفاده قرار می‌گیرد.


اجزای تشکیل دهنده گلند ضد انفجار

اجزای تشکیل دهنده گلند ضد انفجار

 • مهره تثبیت کننده
 • واشر آب بندی
 • واشر محافظ کابل
 • بدنه و چنگال نگه دارنده
 • درپوش

گلند ضد انفجار چه کاربردی دارد؟

همانطور که گفته شد گلند ضد انفجار یکی از تجهیزات ضد انفجار می باشد که به منضور محافظت از افراد و تجهیزات در برابر انفجارهای احتمالی در مناصق خطرناک مانند کارخانه های صنعتی گاز، نفت،پتروشیمی و هرنوع صنایع حساسی که ابزار و تجهیزات  برقی و محیط در آن‌ها مستعد انفجار اند، مورد استفاده قرار می گیرد. (این مناطق بر اساس نوع مواد قابل اشتعال و احتمال انتشار آن برای ایجاد یک جو انفجاری می باشد)

گلند های ضد انفجار علاوه‌ بر محکم نگه داشتن انتهای کابل بر روی جعبه تقسیم و همچنین محافظت از آن دربرابر عوامل محیطی از نفوذ گازها،ذرات و غبارات قابل اشتعال به درون آن‌ها جلوگیری می کند.

به این نکته توجه داشته باشید که یک کابل به طور بالقوه می تواند به دلیل متعددی باعث انفجار شود:

 • تخریب عایق
 • اضافه بار
 • اتصال کوتاه
 • آسیب فیزیکی
 • عوامل محیطی
 • نصب ضعیف

به همین دلایل است که استفاده از گلند ضد انفجار در محیط های خطرناک و مستعد انفجار ضرورت دارد.

برای خرید گلند ضد انفجار و انواع تجهیزات ضد انفجار می تولنید از وب سایت ایمن برق پارسا استفاده کنید.

نصب گلند ضد انفجار

نصب گلند ضد انفجار

گلند های ضد انفجار در محیط هایی مورد استفاده قرار می گیرند که به دلیل وجود گاز ها و بخارات قابل اشتعال،دائم در معرض انفحار هستند.به همین دلیل باید در نصب گلند ضد انفجار دقت کافی داشت و به شیوه های استاندارد آن را در محیط نصب کرد.

مراحل نصب کردن گلند ضد انفجار

ابزار مورد نیاز برای نصب گلند: ابزار برش کابل،پیچ گوشتی،لوله و شمعک.

 1. انتخاب مناسب گلند: در مرحله اول باید گلند ضدانفجار مناسب برای کابل مورد نیاز را انتخاب کنید. برای این کار، باید به اندازه و قطر کابل مورد نظر توجه داشته باشید و گلند را با اندازه مناسب انتخاب و خریداری کنید.
 2. برش کابل: در مرحله دوم باید کابل را با اندازه ای مناسب برای گلند برش دهید.جهت برش کابل از ابزار های مخصوص برش کابل استفاده شود.
 3.  نصب گلند: گلند ضد انفجار را به کابل اضافه کرده و آن را به درون جعبه الکتریکی وصل کنید.
 4. نصب گلند به لوله: در مرحله بعد گلند را به لوله وصل کنید و آن را درون تراشه الکتریکی قرار دهید.
 5. وصل کردن گلند به تراشه: با استفاده از پیچ گوشتی، گلند را به تراشه الکتریکی بچسبانید.این کار را با دقت کامل انجام دهید تا گلند به صورت کامل و محکم به تراشه الکتریکی چسبانده شود.
 6. آزمایش کردن گلند: در مرحله آخر برای اطمینان از عملکرد درست گلند بایدآن را آزمایش کرد. گلند را باز کنید و از داخل آن بررسی کنید که کابل به درستی نصب شده است و هیچ قسمتی از آن توسط گلند فشرده نشده است.

بخوانید: آموزش نصب گلند ضد انفجار

انواع گلند های ضد انفجار

انواع گلند ضد انفجار

گلند های ضد در دو مدل آرموردار و بدون آرمور تولید و طراحی می شوند.گلند آرموردار (Armoured Gland) و بدون آرمور (Unarmoured Gland) دو نوع مختلف از گلند ها هستند که از نظر پوشش بیرونی باهم متفاوت هستند.

کد 453 بر روی گلند های ضد انفجار نشان دهنده آرموردار بودن گلند می باشد و کد 421 معرف بدون آرمور بودن گلندهای ضد انفجار است.

مدل گلند
توضیحات
گلند آرموردار
گلند های آرموردار دارای یک لایه محافظ در برابر آسیب ها می باشد و دارای انواع آرمور تک سیمی، آرمور بافته شده، آرمور منعطف و آرمور با نوار دوتایی و فولادی می باشند.این نوع از گلند ها در محیط هایی که در معرض بارها و آسیب های مکانیکی و فیزیکی قرار دارند،مورد استفاده قرار میگیرد.
گلند بدون آرمور
گلند های بدون آرمور ساختاری به نسبت ساده تر نسبت به گلند های آرموردار دارند و دارای انواع بدون آب بندی، دارای یک لایه آب بندی خارجی و یا دو لایه آب بندی خارجیمی باشند.این نوع از گلند های ضد انفجار در مواقعی استفاده می شوند که تجهیزات و کابل ها در معرض آسیب های مکانیکی قرار نداشته باشند.

اجزای گلند آرموردار

انواع گلند های ضد انفجار از نظر جنس

انواع گلند های ضد انفجار از نظر جنس

گلند ضد انفجار با جنس فولاد ضد زنگ Stainless Steel

این جنس از گلند های ضد انفجار از مقاومت بالایی در برابر خوردگی در مواجه با موادی هچون الکل، بنزین، اسیدهای ضعیف و آب نمک برخوردار هستند.گلند ضد انفجار با جنس فولاد ضد زنگ با درجه حفاظتی IP68 , IP69 و در دو نوع آرمور دار و بدون آرمور  تولید می شوند.از این گلند ها در صنایعی همچون دکل های سیم کشی برق و تلفن، اتوماسیون صنعتی،انرژی های تجدید پذیر و... استفاده می شود.

گلند ضد انفجار پلاستیکی

گلند های پلاستیکی از جنس پلاستیک پولیمر یا پلی‌آمید می‌باشند و یکی از پر کاربرد و پر مصرف ترین گلند های ضد انفجار می باشند.این نمونه از گلند ضد انفجار مقاومت بالایی در برابر مواد خورنده مانند آب نمک، گریس‌ها و اسیدهای ضعیف دارند.به همین دلیل در محیط های  که کابل ها در معرض مواد خورنده می باشند (zone 1,2) از گلند های پلاستیکی استفاده می شود.به این نکته مهم توجه کنید که گلند های پلاستیکی در برابر دماهای بالا مقاومت خوبی ندارند و استفاده از آ­ن­ها در مجاورت مواد قابل اشتعال و آتش زا به هیچ وجه توصیه نمی شود.

 گلند ضد انفجار آلومینیومی Aluminum Cable Gland

گلندهای آلومنیومی معمولاً با یک روکش PVC برای حالت آرموردار استفاده می­‌شوند و می­‌توان از آن­ها در محیط های داخلی و خارجی استفاده کرد. درجه حفاظتی گلندهای ضد انفجار آلومینیومی IP66 می‌­باشد.قابل ذکر است که گلندهای آلومینیومی رابط لوله های فلکسی و تابلو یا جعبه تقسیم هستند.به همین خاطر به گلندهای آلومینیمی، گلندهای فلکسی یا دوپیچ هم گفته می‌شود.

گلندضد انفجار برنجی با روکش نیکل Nickel Plated Brass Cable Gland

گلند های ضد انفجار برنجی دارای مقاومت بالای دمایی و فشاری دارند به گونه ای که می توانند در بازۀ دمایی -40 تا 120 درجه سانتی گراد به خوبی کار کنند و با پوششی از جنس نیکل پوشانده شده اند.درصورتی که گلند برنجی بدون روکش و محافظ باشد، به آن گلند صنعتی گفته می‌شود.

گلند ضد انفجار با جنس PVC

گلند هایی که از جنس پی وی سی PVC هستند دارای وزن بسیار سبکی هستند، اما در عین حال دارای مقاومت بسیار بالایی هستند.گلند های ضد انفجار PVC به دلیل داشتن انعطاف پذیری بالا معمولاً برای محیط های خارجی و نامناسب استفاده می شوند.

انواع گلند های ضد انفجار از نظر اندازه

 انتخاب سایز گلند های ضد انفجار براساس قطر کابل انجام می‌شود.کابل های برق دارای اندازه های مختلفی می باشند.گلند های ضد انفجار نیز در سایز های مختلفی تولید می شوند تا بتوانند بر روی اندازه های مختلف کابل ها قابل استفاده باشند.

 • گلند آرموردار و بدون آرمور ضدانفجار سایز M12 تا M100
 • گلند آرموردار و بدون آرمور ضدانفجار سایز PG11 تا PG63
 • گلند آرموردار و بدون آرمور ضدانفجار سایز ۱/۴ اینچ تا ۳ اینچ

انواع گلند های ضد انفجار از نظر سایز و رزوه

روزه چیست؟ در گلند های ضد انفجار شیارهای مارپیچی بر روی پیچ و مهره‌ها وجود دارد،به این شیار ها رزوه می گویند.اتصال بین دو سطح از طریق روزه یا همان شیار ها صورت می گیرد.

روزه ها بر اساس معیار های مختلفی همچون نر یا ماده بودن،چپ گرد یا راست گرد بودن،صاف یا مخروطی بودن،جهت مارپیچ و قطر رزوه دسته بندی می شوند.

گلند ضد انفجار PG

گلند های ضد انفجار PG طبق استاندارد DIN 40430 کشور آلمان طراحی و تولید شده‌ اند و در هر دو نوع رزوه بلند و کوتاه وجود دارند.گلند های PG در هر دو نوع گلندهای فلزی و پلاستیکی موجود می‌باشد.با مشاهده کردن بدنه این گلند ها با حروف و اعدادی روبه رو می شوید.بعد از عبارت PG عددی بر حسب میلیمتر نوشته شده است.این عدد نشان دهنده حداکثر قطر کابل عبوری از این گلند می باشد.

از ویژگی های گلند  های GP می توان به درجه حفاظتی IP68،استحکام و مقاومت بالا در شرایط سخت و مقاوم در درجه حرارت 20- تا 100+ درجه سانتی گراد اشاره کرد.

گلند ضد انفجار NPT

گلند های NPT بر اساس استانداردهای بین المللی لوله و اتصالات آمریکا (NPT) در دو نوع صاف و مخروطی طراحی و تولید شده‌اند.سایز بندی این گلند ها بر اساس اینچ می باشد. در این گلند هم عددی که بعد از عبارت NPT درج شده است بیانگر قطر خارجی پیچ می باشد.

این نمونه از گلند ها داری مقاومت، استحکام و قابلیت آب بندی بسیار بالایی می باشند.

گلند ضد انفجار متریک (M)

این گلند های ضد انفجار از متداول ترین نوع رزوه پیچ‌ها می‌باشند،که  بر اساس استاندارد ISO (سازمان بین‌المللی استانداردسازی) طراحی و تولید شده‌ اند.کد گذاری و دسته بندی گلند های متریک M  طبق سایز رزوه که بر روی تابلو یا جعبه تقسیم می باشد، انجام شده است. بر روی گلندهای متریک،عددی که بعد از عبارت M درج شده است،نشان دهنده سایز قطر خارجی رزوه بر اساس میلیمتر است.

گلند ضد انفجار نوع G

گلند های نوع G بر اساس استانداردهای BSP (استاندارد اروپا و بریتانیا) طراحی و تولید شده اند. روش اتصال رزوه در این گلند ها به صورت نر و مادگیمی باشد.روی این نوع از گلندها عددی بعد از عبارت G نوشته شده است که نشان دهنده قطر خارجی پیچ بر حسب اینچ می باشد.

جدول سایزبندی گلند های ضد انفجار

ردیف
PG
Metric متریک
NPT اینچ
1
11/13.5
M20 O
1/2
2
13.5/16
M20
3/4
4
21
M25
1
5
29
M32
1/4 1
6
36
M40
1/2 1
7
42
M50
2

همچنین بخوانید: محاسبه سایز گلند کابل

برند های گلند ضد انفجار

 • گلند ضد انفجار HAWKE انگلیس
 • گلند ضدانفجار CMP انگلیس
 • گلند ضدانفجار ASP ایتالیا
 • گلند ضد انفجار ماشین سازی 
 • گلند ضد انفجار  BIMED اسپانیا
 • گلند ضد انفجار WAROM چین
 • گلند ضد انفجار CAPRI آلمان
 • گلند ضدانفجار DONG کره

معرفی شرکت های تولید کننده تجهیزات ضد انفجار

نکات مهم قبل از خرید گلند ضد انفجار

قبل از خرید تجهیزات ضد انفجار و همچنین گلند های ضد انفجار باید به نکات مهمی همچون استاندارد ها و کد بندی ها، زون بندی،درجه حفاضت و... توجه داشته باشید.

نکات مهم قبل از خرید گلند ضد انفجار

استاندارد های تجهیزت ضد انفجار

 • دستور های ضد انفجار اروپا (استاندارد ATEX)
 • دستورالعمل های ضد انفجار در ایالات متحده آمریکا و کانادا (NEC)
 • استاندارد تجهیزات ضد انفجار اروپایی (IEC)
 • استاندارد EN

قبل از خرید گلند ضد انفجار باید به استاندارد و کد بندی این تجهیز توجه داشته باشید.برای اطلاعات کامل از استاندارد ها و کد بندی های تجهیزات ضد انفجار مقاله زیر را مطالعه کنید.

آشنایی با استاندارد های تجهیزات ضد انفجار

زون بندی یا طبقه بندی مناطق خطرناک

یکی از مهم ترین نکات قبل از خرید گلند ضد انفجار توجه به زون بندی آن است.زون بندی گلند ها بر روی بدنه آن ها درج می شود.

بر اساس استاندارد  IEC 60079 مناطق خطر ناک مستعد حضور گاز های قابل اشتعال به این شکل تقسیم بندی می شوند:

ناحیه
میزان خطر
توضیحات
ZONE0
بسیار بالا
در این ناحیه ترکیب گاز های قابل اشتعال و هوا بیش از 1000 ساعت در سال (به صورت داعمی) وجود دارد
ZONE1
متوسط
در این ناحیه گاز های قابل اشتعال در شرایط عادی بین 10 تا 1000 ساعت در سال وجود دارد.
ZONE2
پایین
در این ناحیه ترکیب گاز های قابل اشتعال کمتر از 10 ساعت در سال و با احتمال کم نشت گاز وجود دارد.

بر اساس استاندارد  IEC 60079 مناطق خطر ناک مستعد حضور غبار های قابل اشتعال به این شکل تقسیم بندی می شوند:

ناحیه
میزان خطر
توضیحات
ZONE20
بسیار بالا
در این ناحیه غبار های قابل اشتعال به طور دائم یا در بیشتر مواقع وجود دارند.
ZONE21
متوسط
در این ناحیه غبار های قابل اشتعال در شرایط عادی به مقدار کمی وجود دارند که می تواند باعث ایجاد حریق و انفجار شود.
ZONE22
پایین
در این ناحیه غبار های قابل اشتعال بسیار کم و به ندرت وجود دارد و یا در مدت زمان خیلی کوتاه وجود دارد.


آشنایی با زون بندی مناطق خطرناک و زون بندی تجهیزات ضد انفجار

درجه حفاظت گلند ضد انفجار

یکی دیگر از اطلاعاتی که برای خرید گلند د انفجار باید به آن توجه کنید،درجه حفاظت آن ها می باشد.

 • IP 67 : گلندهایی که دارای درجه حفاظت IP 67 هستند،دارای خاصیت ضد آب هستند و در شرایط سخت آب و هوایی مقاومت و دوام طولانی مدتی دارند. همچنین در برابر گرد و غبار به خوبی محافظت می‌­شوند و  تحمل غوطه وری در آب را بین پانزده سانتی متر تا یک متر و به مدت 30 دقیقه دارند.
 • IP 68 : این گلندهای ضد انفجار با درجه حفاظتی IP68 دارای بالاترین خاصیت ضد آبی می باشند و قادر هستند از ورود گرد و غبار به طور کامل جلوگیری کنند. قابل ذکر است که این گلندها می­‌توانند به طور مداوم و در مدت زمان بالا تحت فشار قرار بگیرند.
 • IP 69 : گلند های ضد انفجار با درجه حفاظت IP69 دارای خاصیت حفاظت در برابر آب پرفشار، درجه حرارت بالا و ورود گرد و غبار می باشد.این نوع گلندهای ضد انفجار مناسب برای استفاده در جعبه تقسیم های حساس و دستگاه هایی که نیاز به آب بندی دارند می باشد.

توجه به این نکات برای خرید تجهیزات ضد انفجار از جمله گلند های ضد انفجار بسیار مهم می باشد.برای خرید تجهیزات مناسب می توامید با مشاوران ما تماس بکیرید.

بخوانید: استاندارد یا درجه حفاضت IP

قیمت گلند ضد انفجار

قیمت گلند های ضد انفجار وابسته به نوع برند،کشور سازنده،جنس و موارد دیگر متغیر می باشد.اما به طور کلی قیمت گلندهای آرمور دار نسبت به گلندهای بدون آرمور بالاتر می باشد. همچنین هرچه سایز گلندهای ضد انفجار بیشتر می‌شود؛ قیمت آن‌ها نیز بیشتر خواهد شد.

جمع بندی

استفاده از تجهیزات ضد انفجار از جمله گلند ضد انفجار در محیط های پرخطر که مستعد انفجار هستند،امری ضروری می باشد.برای خرید تجهیزات ضد انفجار می توانید با مشاوران ایمن برق پارسا تماس حاصل فرمایید.

شماره تماس:  09171116058


دسته‌بندی