آژیر و زنگ خطر ضد انفجار

ترتیب نمایش:

آژیر و زنگ خطر ضد انفجار

آژیر و زنگ خطر ضد انفجار

در محیط های صنعتی و پرخطر که مستعد انفجار می باشند، استفاده از تجهیزات ضد انفجار الزامی می باشد. آژیر و زنگ خطر های ضد انفجار دارای بدنه مقاوم می باشند تا در مناطق پرخطر نصب شوند و در صورت حریق یا هرگونه اتفاق مقاومت بالایی داشته باشند و به کار خود ادامه دهند. 

 این تجهیزات به گونه‌ای مهندسی و طراحی شده‌اند که هشدارهای صوتی ضروری را در محیط‌های انفجاری ارائه دهند و از ایمنی پرسنل و دارایی‌ها در صنایعی که گازهای فرار، بخارات یا گرد و غبار قابل احتراق وجود دارند، محافظت به عمل آورند. برای مثال در صنایع نفت و گاز، فرآوری شیمیایی، معدن، سکوهای نفتی و... استفاده از این گونه تجهیزات برای افزایش پروتکل های ایمنی و انطباق با مقررات صنعتی، ضروری می باشند.

در حقیقت آژیر ضد انفجار یکی از تجهیزات اعلام حریق در سیستم پایش گاز و آتش F&G است که برای اطلاع رسانی صوتی وجود خطر به پرسنل و متصدیان در جوهای بالقوه انفجاری و شرایطی محیطی بسیار سخت مورد استفاده قرار می گیرد. آژیر و زنگ خطر های ضد انفجار با هشدارهای چند مرحله ای و تعداد زنگ های مختلف برای کاربری های مختلف طراحی و تولید شده اند. لازم به ذکر است که آژیر ضد انفجار علاوه بر اینکه به عنوان یک هشدار دهنده صوتی و همچنین بصری عمل می کند، یک نوع سیستم از تجهیزات ضد انفجار را ایجاد کرده که باعث کاهش هزینه ها و نصب آسان میشود.

مشخصات فنی و جنس آژیر و زنگ خطر های ضد انفجار

آژیر های ضد انفجار دارای مشخصات فنی متفاوتی هستند اما به طوری کلی جنس بدنه این آژیر ها GRP و یا پلی استر بسیار تقویت شده میباشد. این آژیر ها همچنین در ساختار خود دارای الیاف شیشه ای می‌باشند. این نوع آژیر های ضد انفجار اکثرا ساخت کشور انگلیس هستند. همچنین دارای براکت هایی از جنس استیل و یا گالوانیزه  گرم می‌باشند. در واقع جنس این آژیر ها کمک شایانی به نصب آسان آن ها در هر مکان و موقعیتی می کند.لازم به ذکر است که آژیر های ضد انفجار با توجه به کاربردی که دارند دارای ولتاژ متفاوتی می‌باشند.
همانطور که گفته شد آژیر های ضد انفجار با توجه به ولتاژی که دارند عمل می‌کنند. یعنی به هر مقدار که آژیر ضد انفجار دارای ولتاژ بیشتری باشد در تولید صدا نیز قدرت و مهارت بیشتری دارد.
این آژیر ها همچنین باید به گونه ای تولید شوند که در مناطق خطرناک نفتی و گازی بتوانند دوام و ماندگاری خود را حفظ کنند و در هنگام بروز آتش سوزی و یا عوامل و شرایط مختلف هوایی توان خود را حفظ کنند .

انواع آژیر ضد انفجار بر اساس تکنولوژی

 به طور کلی موضوعات متفاوتی وجود دارد که آژیر های ضد انفجار بر اساس آن ها تقسیم بندی میشوند. دسته بندی آژیر های ضد انفجار به صورت زیر می‌باشد :

  • تقسیم بندی بر اساس تکنولوژی آژیر ها
  • تقسیم بندی بر اساس شکل ظاهری ایسر ها
  • تقسیم بندی بر اساس درجه حفاظتی آژیر ها
  • تقسیم بندی بر اساس محیط نصب آژیر
  • تقسیم بندی بر اساس تنوع صدا آژیر ها

آژیر های الکترونیکی از برد الکترونیکی تشکیل شده اند. این نوع آژیر ها تولید صدای کمتری دارند و در پروژه های بیشتری استفاده میشوند. با این حال در برخی از محیط ها مانند پالایشگاه، کارخانه ها و مکان هاییی که حجم صدا بالاست از آژیر های ضد انفجار موتوری استفاده می شود. این آژیر ها دارای موتور مکانیکی هستند
با این حال خود آژیر ضد انفجار از نوع الکترونیکی دو مدل دارد. این دو نوع مدل بر اساس شکل و ظاهر با یکدیگر تفاوت اساسی دارند. یک نوع از آن ها شیپوری شکل و نوع دیگر پیزو می‌باشد.

  • ژیر ضد انفجار مدل پیزو: این نوع آژیر شکلی شبیه به دایره دارد و بر اساس مقدار ولتاژ دسته بندی می شوند. معمولاً در بیشتر مناطق خطرناک از این نوع آژیر ضد انفجار استفاده می شود. با این حال این نوع آژیر به جز زمان اعلام آتش سوزی به عنوان دزدگیر مورد استفاده قرار می گیرد. میزان صدای این آژیر ها بر اساس مقدار ولتاژ موجود کم تر یا بیشتر می شود. ولتاژ این نوع آژیر ها ۲۲۰, ۲۴ و ۱۲ ولت می‌باشد.
  • آژیر های ضد انفجار شیپوری: آژیر ضد انفجار مدل شیپوری یکی از رایج ترین آژیر ها می‌باشد که به خاطر شکل و ظاهر به آن آژیر سی وری گفته میشود. این نوع از آژیر های ضد انفجار در سیستم های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. آژیر ضد انفجار مدل شیپوری صدای زیادی تولید می‌کند و اکثرا در محیط های بیرونی نصب میشود‌.

از برندهای شاخص آژیر ضد انفجار می توان به اسر، کلکسون، هانیول و E2S اشاره کرد که هر یک محصولات متنوعی از این نوع محصول با ویژگی ها و کاربری های مختلف را تولید می کنند. به طور مثال آژیر ضد انفجارE2S سری D2xS1D دارای خروجی صدایی تا 115dB(A) است. محفظه آلومینیومی مقاوم Type 4/4X، درجه IP66 دریایی، ضد خوردگی برای کاربردهای سیگنالینگ ضد انفجار کلاس I و II Div 1، Zone 1 و 20، IECEx و ATEX Zone 1، 2، 21 و 22 تایید شده است.

گواهی و استاندارد های آژیر و زنگ خطر ضد انفجار

آژیرهای اعلام حریق باید دارای استانداردهای شرایط استفاده در محیط های بالقوه انفجاری مثل استاندارد ATEX و استاندارد IECEX را داشته باشند. همچنین  برای محافظت در برابر نفوذ آب و هوا و گرد و غبار، این آژیرها باید دارای درجه حفاظت درونی بالا (حداقل IP66) باشند.

 گواهینامه ATEX تضمین می کند که استانداردهای ایمنی دقیق رعایت شود و برای استفاده در محیط هایی که خطر انفجار و آتش سوزی به دلیل وجود گازهای قابل اشتعال، بخارات، مه یا گرد و غبار قابل احتراق وجود دارد، مناسب است. گواهی IECEx به گواهینامه ای اشاره دارد که به تجهیزات الکتریکی در نظر گرفته شده برای استفاده در جوهای انفجاری داده می شود.

استاندارد های تجهیزات ضد انفجار

خرید آژیر و زنگ خطر ضد انفجار

آژیر ها و زنگ خطر های ضد انفجار یکی از پرکاربرد ترین تجهیزات ضد انفجار در محیط های صنعتی و مستعد انفجار می باشند. برای خرید این تجهیزات باید به نکاتی همچون اصل بودن کالا ، گواهی ها ، محیط های قابل استفاده و کارایی آن ها توجه داشته باشید. 

جهت خرید آژیر و زنگ خطر ضد انفجار و همچنین انواع تجهیزات ضد انفجار می توانید با مشاوران ما در فروشگاه ایمن برق پارسا تماس بگیرید.

شماره تلفن جهت مشاوره در خرید: 09171116058

دسته‌بندی