در محیط ها و مکان های صنعتی و خطرناک که به دلیل وجود گاز ها،بخار ها و غبار های قابل اشتعال،مستعد انفجار هستند باید از تجهیزات ضد انفجار استفاده شود.گلند ضد انفجار نیز یکی از این تجهیزات به شمار می رود که کاربرد زیادی در مناطق خطرناک دارد.به طور کلی می توان گفت گلند های ضد انفجار برای اتصال و محکم کردن انتهای کابل به تجهیزاتی مانند جعبه تقسیم و…. مورد استفاده قرار می گیرد.در این مقاله با ما همراه باشید تا به طور جامع به سوال گلند ضد انفجار چیست؟ بپردازیم.

همچنین بخوانید: تجهیزات ضد انفجار چیست؟

گلند ضد انفجار چیست؟

گلند ضد انفجار در محیط هایی که احتمال انفجار در آن ها وجود دارد مورد استفاده قرار می گیرد .گلند های ضد انفجار به عنوان اتصال دهنده ابتدا و انتهای کابل ها به تجهیزات الکتریکی شناخته می شوند.
گلند ضد انفجار وسیله ای است که یک مهر و موم مطمئن و ایمن را برای کابل های الکتریکی در ورودی یا خروجی به محفظه ها،جعبه تقسیم، جعبه های اتصال یا دیگر تجهیزات فراهم می کند. این تجهیز برای مهار انفجار درون محفظه با مقابله و جلوگیری از عبور گازها یا بخارات قابل اشتعال از محل خطرناک به تجهیزات الکتریکی طراحی شده است.گلند های ضد انفجار معمولاً در صنایعی مانند نفت و گاز، پتروشیمی، داروسازی، مواد غذایی و آشامیدنی و معادن که در آن ها جو های انفجاری وجود دارد، استفاده می شود.

اجزای تشکیل دهنده گلند ضد انفجار

Explosion-proof gland components

گلندها از اجزای مختلفی تشکیل شده اند:

 • مهره تثبیت کننده
 • واشر آب بندی
 • واشر محافظ کابل
 • بدنه و چنگال نگه دارنده
 • درپوش

تا اینجا متوجه شدیم که گلند ضد انفجار چیست؟ در ادامه به کارایی و معرفی انواع گلند ها می پردازیم. 

دلیل استفاده از گلند ضد انفجار چیست؟

دلیل استفاده از گلند ضد انفجار چیست؟

همانطور که گفته شد گلند ضد انفجار در محیط های خطرناکی که مستعد انفجار هستند استفاده می شوند.این تجهیز برای اتصال ابتدا و انتهای کابل‌ها به تجهیزات الکتریکی استفاده می شود،چراکه کابل ها می توانند به دلایل مختلفی با ایجاد یک جرقه کوچک باعث انفجار و آتش سوزی در محیط های پرخطر شوند.

یک کابل به طور بالقوه می تواند به دلیل متعددی باعث انفجار شود:

 • تخریب عایق: شایع ترین علت خرابی کابل، تخریب عایق است. با گذشت زمان، عایق کابل ها ممکن است به دلیل قرار گرفتن در معرض گرما، رطوبت، استرس مکانیکی یا قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خراب شود.
 • اضافه بار: هنگامی که یک کابل در معرض جریان الکتریکی بیشتری نسبت به آنچه طراحی شده است قرار می گیرد، ممکن است بیش از حد گرم شود و در نهایت از کار بیفتد و به طور بالقوه منجر به انفجار شود.
 • اتصال کوتاه: اتصال کوتاه زمانی اتفاق می‌افتد که دو هادی درون کابل با هم تماس پیدا می‌کنند و باعث جریان بیش از حد جریان می‌شود که می‌تواند منجر به گرم شدن بیش از حد و انفجار شود.
 • آسیب فیزیکی: اگر کابل از نظر فیزیکی آسیب ببیند، مانند بریده شدن، له شدن یا سوراخ شدن، عایق الکتریکی ممکن است آسیب ببیند و خطر جرقه یا انفجار را افزایش دهد.
 • عوامل محیطی: کابل هایی که در معرض دما، رطوبت یا سایر عوامل محیطی شدید قرار دارند ممکن است در طول زمان آسیب ببینند یا تخریب شوند و خطر انفجار را افزایش دهند.
 • نصب ضعیف: اگر کابل به درستی نصب نشده باشد، یا لوله کابلی که برای محکم کردن کابل استفاده می شود برای محیط زیست مناسب نباشد، ممکن است کابل شل یا جابجا شود و به طور بالقوه باعث ایجاد جرقه یا انفجار شود.

به طور کلی عوامل متعددی وجود دارد که می تواند در خطر انفجار کابل نقش داشته باشد، از جمله اضافه بار، اتصال کوتاه، آسیب فیزیکی، عوامل محیطی و نصب ضعیف. بازرسی و نگهداری منظم کابل ها و اجزای مرتبط و استفاه از گلند های ضد انفجار و همچنین کابل های ضد انفجار می تواند به کاهش این خطرات و جلوگیری از حوادث کمک شایانی کند.

گلند ضد انفجار چگونه عمل می کند؟

How do anti-explosion glands work

گلند های ضد انفجار در واقع حکم یک محافظ را دارند به شکلی که بر روی لایه بیرونی کابل ها و سیم ها نصب شده و از لایه درونی نیز محافظت می کنند.نصب گلند ضد انفجار بر روی کابل ها باعث می شود که انتقال نیروی الکتریسیته آسان تر انجام شود.گلندها دارای بخشی به عنوان هسته مرکزی هستند که کابل از قسمت عبور می کند. درون هسته گلند ضد انفجار یک واشر لاستیکی وجود دارد و زمانی که بخش دوم روی بخش اول سوار شود، واشر لاستیکی روی پوسته کابل فشار می آورد و در نهایت باعث می شود که گرد و غبار و یا گاز های قابل اشتعال وارد تابلو نشوند.

برای مشاهده و خرید گلند ضد انفجار می توانید به وب سایت ایمن برق پارسا مراجعه کنید.

گلند ضد انفجار در چه محیط هایی استفاده می شود؟

گلند های ضد انفجار برای ایجاد ایمنی کابل ها در محیط های پرخطر که مستعد انفجار هستند استفاده می شود.

 • سیستم های کنترل و تولید جریان برق 
 • مراکز تولید و انتقال گاز و ترکیبات نفتی همچون پتروشیمی، پالایشگاه،شرکت نفت و گاز و...
 • سیستم های ابزار دقیق
 • شرکت ها و مراکزی که با آلاینده‌های اشتعال زا سر و کار دارند
 • سیستم های ماشین ابزار و کارخانجاتی که دستگاه‌های اتوماتیک تولید می‌کنند
 • شرکت‌ های تولید انواع مواد منفجره
 • کارخانه‌ های تولید انرژی

همچنین بخوانید: آموزش نصب گلند ضد انفجار

معرفی انواع گلند های ضد انفجار

Types of anti-explosion glands

گلند های ضد انفجار به طور کلی در دو مدل آرموردار و بدون آرمور تولید و طراحی می شوند.گلند آرموردار (Armoured Gland) و بدون آرمور (Unarmoured Gland) دو نوع مختلف از گلند ها هستند که از نظر پوشش بیرونی باهم تفاوت هایی دارند.

مدل گلند
توضیحات
نوع کاربرد
گلند آرموردار
این نوع از گلند ها دارای لایه محافظ در برابر آسیب ها می باشد و دارای انواع آرمور تک سیمی، آرمور بافته شده، آرمور منعطف و آرمور با نوار دوتایی و فولادی می باشند.
در مناطقی که در معرض بارها و آسیب های مکانیکی قرار دارند استفاده می شود.
گلند بدون آرمور
این مدل ساختار ساده تری نسبت به گلند های آرموردار دارد.همچنین می تواند دارای انواع بدون آب بندی، دارای یم لایه آب بندی خارجی و یا دو لایه آب بندی خارجی باشد.
زمانی استفاده می شوند که تجهیزات و کابل ها در معرض آسیب های مکانیکی قرار نداشته باشند.

بخوانید: اجزای گلند آرموردار

انواع گلند های ضد انفجار از نظر جنس

Plastic explosion-proof gland

گلند ضد انفجار پلاستیکی

بسیاری از کابل ها قابلیت استفاده از گلند های پلاستیکی را دارند.این نمونه از گلند ضد انفجار مقاومت بالایی در برابر مواد خورنده مانند آب نمک، گریس‌ها و اسیدهای ضعیف دارند.به همین دلیل در محیط هایی که کابل ها در معرض مواد خورنده می باشند ، استفاده از گلند های پلاستیکی انتخاب مناسبی می باشد.قابل ذکر است که گلند های پلاستیکی در برابر دماهای بالا مقاومت خوبی ندارند و به همین دلیل استفاده از آ­ن­ها در مجاورت مواد قابل اشتعال و آتش زا اصلا توصیه نمی شود.

گلند ضد انفجار با جنس فولاد ضد زنگ Stainless Steel

گلند هایی که از جنس فولاد ضد زنگ می باشند مقاومت بالایی در برابر خوردگی در مواجه با موادی هچون الکل، بنزین، اسیدهای ضعیف و آب نمک دارند.گلند ضد انفجار با جنس فولاد ضد زنگ با درجه حفاظتی IP68 , IP69 تولید می شوند و دارای ویژگی ضد آب هستند.از این گلند ها در صنایعی همچون دکل های سیم کشی برق و تلفن، اتوماسیون صنعتی،انرژی های تجدید پذیر و... استفاده می شود.چرا که مقاوت بسیار بالایی در برابر دما و فشار دراند.

Aluminum anti-explosion gland

 گلند ضد انفجار آلومینیومی Aluminum Cable Gland

گلندهای آلومنیومی معمولاً با یک روکش PVC برای حالت آرموردار استفاده می­‌شوند و می­‌توان از آن­ها در محیط های داخلی و خارجی استفاده کرد. درجه حفاظتی گلندهای ضد انفجار آلومینیومی IP66 می‌­باشد.

برای آشنایی با دسته بندی مناطق خطرناک مقاله زیر را مطالعه کنید:

آشنایی با زون بندی مناطق خطرناک و زون بندی تجهیزات ضد انفجار

Brass anti-explosion gland


گلندضد انفجار برنجی با روکش نیکل Nickel Plated Brass Cable Gland

جنس اسن گلند ها از برنج است که با پوششی از جنس نیکل پوشانده شده است.گلند های ضد انفجار برنجی دارای مقاومت بالای دمایی و فشاری دارند به گونه ای که می توانند در بازۀ دمایی -40 تا 120 درجه سانتی گراد به خوبی کار کنند.به همین دلیل از گلند های ضد انفجار برنجی در ماشین آلات، نیروی دریایی و کارخانجات و... استفاده می شود.

گلند ضد انفجار با جنس PVC

گلند هایی که از جنس پی وی سی PVC هستند از وزن بسیار سبکی برخوردار هستند و در عین حال مقاومت بالایی دارند.گلند های ضد انفجار PVC به دلیل داشتن انعطاف پذیری بالا معمولاً برای محیط های خارجی و نامناسب استفاده می شوند.

انواع گلند ضد انفجار بر اساس درجه حفاظت IP

 • IP 67 : گلندهایی که دارای درجه حفاظت IP 67 هستند،دارای خاصیت ضد آب هستند و در شرایط سخت آب و هوایی مقاومت و دوام طولانی مدتی دارند. همچنین در برابر گرد و غبار به خوبی محافظت می‌­شوند و  تحمل غوطه وری در آب را بین پانزده سانتی متر تا یک متر و به مدت 30 دقیقه دارند.
 • IP 68 : این گلندهای ضد انفجار با درجه حفاظتی IP68 دارای بالاترین خاصیت ضد آبی می باشند و قادر هستند از ورود گرد و غبار به طور کامل جلوگیری کنند. قابل ذکر است که این گلندها می­‌توانند به طور مداوم و در مدت زمان بالا تحت فشار قرار بگیرند.
 • IP 69 : گلند های ضد انفجار با درجه حفاظت IP69 دارای خاصیت حفاظت در برابر آب پرفشار، درجه حرارت بالا و ورود گرد و غبار می باشد.این نوع گلندهای ضد انفجار مناسب برای استفاده در جعبه تقسیم های حساس و دستگاه هایی که نیاز به آب بندی دارند می باشد.

همچنین بخوانید: استاندارد IP چیست؟

معروف ترین تولید کنندگان گلند های ضد انفجار

جمع بندی

تجهیزات ضد انفجار یکی از واجبات مکان ها و محیط های صنعطی و پرخطری که مستعد انفجار هستند می باشد.در این مقاله سعی شد به طور جامع و کامل به این سوال بپردازیم که گلند ضد انفجار چیست؟ و انواع آن ها کدامند؟گلند های ضد انفجار نیز جز یکی از این تجهیزات ضد انفجار می باشند که در محیط های خطرناک برای اتصال کابل ها به جعبه تقسیم و یا تجهیزات دیگر،استفاده می شوند.استفاده از گلندضد انفجار امنیت را در این مکان ها افزایش داده و از انفجار ها و خطرات احتمالی جلوگیری می کند.

برای مشاهده و خرید انواع تجهیزات ضد انفجار از جمله خرید گلند ضد انفجار می توانید به وب سایت ایمن برق پارسا مراجعه کنید و با مشاوران ما در تماس باشید.

شماره تلفن:  09171116058

می تواند برای شما مفید باشد: محاسبه سایز گلند