کولر گازی ضد انفجار

ترتیب نمایش:

کولر گازی ضد انفجار

کولر گازی ضد انفجار

در محیط های صنعتی پرخطر که به دلیل وجود گاز ها، مایعات و غبارات قابل اشتعال، مستعد انفجار هستند، استفاده از تجهیزات ضد انفجار امری ضروروی می باشد. عدم استفاده از این تجهیزات می تواند موجب خسارات جبران نا پذیری شود. کولر گازی ضد انفجار نیز بخشی از این تجهیزات می باشد که در محیط های صنعتی مستعد انفجار باید قابل استفاده قرار گیرد.سیستم تهویه مطبوع ضد انفجار یک نوع تخصصی از سیستم تهویه مطبوع است که برای عملکرد ایمن در محیط های خطرناک که خطر انفجار وجود دارد طراحی شده است. این واحدهای تهویه مطبوع معمولاً در محیط‌های صنعتی مانند کارخانه‌های شیمیایی، پالایشگاه‌های نفت و تأسیسات پردازش گاز، جایی که ممکن است گازها یا بخارات قابل اشتعال وجود داشته باشد، استفاده می‌شوند.

کولر های ضد انفجار برای جلوگیری از جرقه، قوس یا سطوح داغ از اشتعال مواد قابل اشتعال در محیط اطراف طراحی شده اند. این تجهیزات با مواد و اجزایی ساخته می شوند که درجه حرارت، فشار و ضربه بالا را تحمل می کنند و برای جلوگیری از فرار گازها یا بخارات آب بندی می شوند. علاوه بر طراحی ضد انفجار، کولر گازی ضد انفجار ممکن است ویژگی های ایمنی دیگری مانند کلیدهای خاموش کننده خودکار، دریچه های کاهش فشار و سنسورهای دما را نیز برای کاهش بیشتر خطر انفجار داشته باشند.پنل داخلی کولر ضد انفجار اسپیلت از جنس پلی کربنات می باشد، باکس کنترلی از جنس آلومنیوم می باشد، کمپرسور خارجی کولر ضد انفجار از جنس آهن با پوشش رنگ انتی الکترو استاتیک می باشد.کولر گازی ضد انفجار یکی از مهم‌ترین تجهیزات برای نصب در صنایع مستعد انفجار مانند صنایع پالایشگاهی، پتروشیمی، نفت و گاز، دارویی، الکترونیکی و... است. از کولر گازی ex در دو جا استفاده می‌کنند:

 •  در مناطقی که احتمال خطر در آن وجود دارد مثل zoneهای مختلفی که در استانداردهای جهانی تعریف شده است. در این زون‌ها گازها یا گردوغبارهایی منتشر است که درصد احتمال انفجار در آن‌ها بیشتر است.
 • مورد دوم، موردی است که شاید در زون‌های پرخطر قرار نگرفته باشند اما برای ایمنی بیشتر تمامی قطعات مجموعه از نوع تجهیزات ضد انفجار نصب می‌گردد. یکی از همین تجهیزات پرکابرد، کولر گازی ضد انفجار ex است که در ادامه بیشتر درباره آن توضیح خواهیم داد.ا


جزای تشکیل دهنده کولر گازی ضد انفجار


اجزای تشکیل دهنده کولر گازی ضد انفجار

 • کمپرسور
 • اسپلیت یونیت ضد انفجار
 • کمپرسور همان موتوری است که بیرون از محیط ساختمان نصب می‌شود و اگر شما قصد خرید کولر گازی ضد انفجار داشته باشید باید بین دو مدل کمپرسور دست به انتخاب بزنید و این انتخاب کاملا بستگی به zone یا منطقه‌ای که در آن قرار گرفته‌اید بستگی دارد. پیش از خرید کولر های ضد انفجار باید حتما به این نکته توجه داشته باشید.

آشنایی با زون بندی مناطق خطرناک

 • کمپرسور ضد انفجار
 • کمپرسور معمولیهمانطور که از نام این دو پیدا است یکی از کمپرسور ها ضد انفجار و دیگری غیر ضد انفجار است. اگر محیط بیرونی شما خارج از ناحیه پرخطر و مستعد انفجار قرار دارد، می توانید از کمپرسور معمولی استفاده کنید، با این کار هزینه‌های شما به یک سوم کاهش خواهد یافت. اما نکته مهم اینجاست که شما نمی‌توانید همیشه این گزینه را انتخاب کنید و صرف اینکه قیمت تمام شده کولر گازی ضد انفجار برای شما کمتر خواهد شد دلیل منطقی و درستی نخواهد بود؛ چراکه هدف شما از نصب کولر گازی ضد انفجار، جلوگیری از خطرات احتمالی است.در هنگام خرید کولر های گازی ضد انفجار، اگر محیط داخلی و بیرونی هر دو در منقطه خطر قرار دارند باید هم کمپرسور و هم اسپیلت شما ضد انفجار باشد اما اگر محیط بیرونی خارج از زون پرخطر باشد می‌توانید کمپرسور معمولی انتخاب کنید تا هزینه‌های شما پایین بیاید.

برند های معروف تولید کننده کولر های ضد انفجا

 • MATTICKS ساخت کشور آمریکا
 • ATEXXO ساخت کشور هلند
 • KNEx ساخت کشور چین

قیمت و خرید کولر های ضد انفجار 

قیمت تجهیزات ضد انفجار از جمله کولر گازی ضد انفجار به عوامل مختلفی بستگی دارد که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

 • برند سازنده کولر گازی: برند های معروف تر به مراتب دارای قیمت های بالاتری هستند.
 • کشور سازنده: همیشه برندهای مطرح و پرآوازه قیمت‌های بیشتری دارند این در حالی است که هزینه‌های خرید از کشورهای اروپایی و آمریکایی نیز بیشتر است.
 • زون بندی محیط خطرناک: استفاده از کولر گازی ضد انفجار در زون‌هایی که خطر بیشتری دارند به این معنی است که درجه حفاظتی آن دستگاه باید بالاتر باشد که این بر قیمت این تجهیزات تاثیر دارد.
 •  کلاس گازی : 
  1. IIA
  2. IIB
  3. IIC
 • ظرفیت سرمایشی کولر گازی ضد انفجار: بازه ظرفیت سرمایشی انواع کولرهای گازی ضد انفجار بین 6800 تا 130000 است. ظرفیت سرمایشی باید براساس متراژ محیط انتخاب شود. 
 • دمای محیطی: هرچه دمای منطقه کورد نظر بالاتر باشد باید از کولر های ضد انفجار قوی تر استفاده شود که به مراطب قیمت بالاتری دارند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد خرید کولر های ضد انفجار و دیگر تجهیزات ضد انفجار می توانید با مشاوران ما در فروشگاه ایمن برق پارسا تماس بگیرید.

شماره تلفن جهت مشاوره در خرید: 09171116058

دسته‌بندی