گلند های ضد انفجار یکی از دسته های تجهیزات ضد انفجار می باشند که در محیط های صنعتی و به خصوص محیط های صنعتی مستعد انفجار کاربرد دارند. گلند ضد انفجار وسیله ای است که یک مهر و موم ایمن را برای کابل های الکتریکی در ورودی یا خروجی به محفظه ها،جعبه تقسیم، جعبه های اتصال یا دیگر تجهیزات فراهم می کند. در ادامه با ما در وب سایت ایمن برق پارسا همراه باشید تا به نکاتی در باره تشخیص گلند های تقلبی بپردازیم.

برای اطلاعات بیشتر در مورد گلند ها می توانید مقاله زیر را مطالعه کنید:

گلند ضد انفجار چیست؟ معرفی انواع گلند ضد انفجار

تشخیص گلند های تقلبی

تعداد گلند های فلزی صنعتی و ضد انفجار  در بازار به وفور وجود دارد و باید در زمان خرید شناخت کافی هم از بازار و هم از تجهیز را داشته باشیم که بتوانیم محصول اصل و مطمئن را خریداری کنیم. چراکه تجهیزات و گلند های صنعتی تقلبی نیز در بازار وجود دارند. همین نکته باعث تضمین عمر محصول وکیفیت آن خواهد بود و همچنین در صورت استفاده از گلند های ضد انفجار تقلبی، قابلیت اطمینان استفاده از آنها به صفر می رسد که قطعا تبعات و خسارات زیادی را به همراه خواهد داشت. در ادامه به نکات کلیدی برای تشخیص گلند های تقلبی و اصل می پردازیم.

باید توجه داشته باشید که بعضی از افراد سود جو بر روی گلند های تقلبی گواهی ها و مارک های معتبر را حک می کنند و یا یا گلند مورد نظر را شبیه سازی می کننند. تشخیص این گونه گلند ها با چشم بسیار دشوار می باشد

بهترین راه برای تشخیص گلند های تقلبی این است که به کاتالوگ آنها رجوع کنید، کاتالوگ شرکت های تولید کننده دقیق ترین اطلاعات درباره محصول تولیدی را به ما ارائه می نماید که به راحتی با استفاده از آن می توان به ماهیت محصول پی برد.

 1. برای این کار ما به یکی از کاتالوگ های محصولات مراجعه می کنیم .
 2. گلند مورد نظر خود را از روی جدول انتخاب می نماییم.
 3. در جدول سایز گلند متریک M20 مد نظر است.
 4. همانطور که در جدول مشخص شده گلند CMP  انگلیس شماره M20 وزنی معادل ۰٫۱۱۷ Kg دارد.
 5. همانطور که مشخص است، اوزان گلند ها با سه رقم اعشار و دقیق نشان داده شده است.
 6. بعد از مشخص شدن وزن، یک نمونه از گلند های خریداری شده را با ترازو وزن کنید.
 7. اگر وزنی غیر از مقدار درج شده در جدول را  مشاهده کردید به قطع یقین محصول خریداری شده اصل نیست.

جدول زیر بخشی از کاتالوگ ضد انفجار گلند cmp  می باشد:

معروف ترین تولید کنندگان گلند های ضد انفجار عبارتند از:

 • گلند ضد انفجار CMP
 • گلند ضد انفجار HAWKE
 • گلند ضد انفجار RCN
 • گلند ضد انفجار ELFIT

بررسی استاندارد های گلند های ضد انفجار 

برای تشخیص گلند های تقلبی باید به گواهی ها و استاندارد های آن نیز توجه داشته باشید. توجه داشته باشید که هرگونه تجهیزات ضد انفجار از جمله گلند های ضد انفجار، بدون داشتن گواهی و استاندارد های معتبر، دارای هیچگونه ارزش مصرفی نخواهند بود.

در استاندارد های تجهیزات ضد انفجار بعد از علامت اختصاری تجهیزات ضد انفجار (EX) کد هایی شامل اعداد و حرفی درج شده اند. این کد ها معرف محیط نصب،نوع حفاضت،دسته بندی گازی،کلاس حرارتی،روش های بهره برداری و... می باشند.این کد گزاری ها بر اساس نوع استاندارد ها می توانند تغییر کنند.

برای آگاهی از استاندارد های تجهیزات ضد انفجار حتما به مقاله زیر مراجعه کنید:

استاندارد های تجهیزات ضد انفجار

برای تهییه انواع تجهیزات ضد انفجار حتما به فروشگاه های معتبر مراجعه کنید تا محصولات با کیفیت و دارای اصالت را به شما ارائه دهند. فروشگاه ایمن برق پارسا عرضه کننده انواع تجهیزات ضد انفجار از جمله گلند ضد انفجار می باشد که سابقه طولانی در این زمینه دارد. 

برای مشاوره در خرید گلند ضد انفجار نیز می توانید به وب سایت ایمن برق پارسا مراجعه کنید و با مشاوران ما تماس بگیرید.

شماره تماس:  09171116058

مقالات پیشنهادی:

راهنمای انتخاب گلند کابل ضد انفجار

محاسبه سایز گلند کابل

گلند کابل آرموردار چیست؟

آموزش نصب گلند ضد انفجار