در محیط های صنعتی و مستعد انفجار استفاده از تجهیزات ضد انفجار امری ضروری می باشد.تجهیزات ضد انفجار به دسته های مختلفی تقسیم می شوند که یکی از پرکاربرد ترین آن ها چراغ ضد انفجار و تجهیزات روشنایی ضد انفجار می باشد.در ادامه با ما همراه باشید تا به مهم ترین نکات انتخاب نور ضد انفجار برای میحط های صنعتی بپردازیم.

مقالات زیر می تواند برای شما مفید باشد:

تجهیزات ضد انفجار چیست؟معرفی انواع تجهیزات ضد انفجار

چراغ ضد انفجار چیست؟

نکات مهم در انتخاب نور ضد انفجار برای میحط های صنعتی

در محیط های صنعتی پرخطر همواره گاز ها و غبارات قابل اشتعال وجود دارد و با توجه به اینکه کارگران در یک محیط بسته با تهویه محدود کار می کنند، کار در یک محیط انبار می تواند خطرناک باشد. اگر صاحب کسب و کار های اینچنینی هستید شما مسئول این هستید که اطمینان حاصل کنید که کارکنان شما در امنیت کامل کار می کنند.

همانطور که گفته شد در محیط های کاری مستعد انفجار، استفاده از تجهیزات روشنایی ضد انفجار امری ضروری است. یکی از جنبه های مهمی که باید در هنگام تلاش برای ایمن سازی انبار خود در نظر بگیرید، انتخاب نور مناسب است. در محیط‌هایی که مواد یا گازهای انفجاری وجود دارند، روشنایی ضد انفجار به یک ضرورت تبدیل می‌شود. با این حال، فرآیند انتخاب را نباید ساده و سرسری گرفت.در ادامه فاکتورهای ضروری را برای انتخاب نور ضد انفجار برای میحط های صنعتی معرفی خواهیم کرد.

1. ایمنی و استاندارد بودن 

انبارهایی که با مواد یا گازهای قابل احتراق سروکار دارند، برای اطمینان از ایمنی نیروی کار، نیاز به اتصالات نوری ضد انفجار دارند که حاوی جرقه های احتمالی یا گرمای بیش از حد باشد. با توجه به آنچه گفته شد، هیچ رویکرد یکسانی برای روشنایی ضد انفجار وجود ندارد، زیرا هر دستگاه با طبقه بندی منطقه خطرناک خاصی طراحی شده است.
علاوه بر اطمینان از اینکه سیستم های روشنایی ضد انفجار شما مطابق با الزامات سختگیرانه استانداردها و گواهینامه های ایمنی خاص صنعت هستند، وسایل نور باید با طبقه بندی خطرناک محیط کار شما مطابقت داشته باشند.
مناطق منطقه 0 بحرانی ترین هستند و پس از آن به ترتیب منطقه 1 و منطقه 2 قرار دارند. در نتیجه، Zone 0 دارای بالاترین مشخصات مورد نیاز است. در همین حال، Zone 1 معیارهای دقیق تری نسبت به Zone 2 دارد. درک این اطلاعات به شما در انتخاب روشنایی ضد انفجار که مطابق با استانداردهای ایمنی ضروری انبار شما است، کمک می کند.

همچنین یکی از فاکتور های مهم در انتخاب نور ضد انفجار برای میحط های صنعتی، توجه به گواهی و استاندارد های آن می باشد. هرگونه تجهیز ضد انفجار که دارای استاندارد های معتبر نباشد، هیچگونه ارزشی نخواهد داشت. برای آشنایی با استاندارد های ضد انفجار مطلب زیر را مطالعه کنید.

 استاندارد های تجهیزات ضد انفجار


انتخاب نور ضد انفجار مناسب برای انبار شما یک تصمیم حیاتی است که مستقیماً بر تجارت شما تأثیر می گذارد. به این ترتیب، هرگز نباید یک انتخاب عجولانه انجام دهید. در عوض، تمام اطلاعات، از جمله آنچه را که به اشتراک گذاشتیم، در نظر بگیرید تا مطمئن شوید که سیستم روشنایی مناسب را برای کار انتخاب کرده اید. به یاد داشته باشید، این سرمایه گذاری برای رفاه نیروی کار و موفقیت عملیات شما است.

بخوانید: زون بندی تجهیزات ضد انفجار

2. صرفه جویی در مصرف انرژی

 هزینه‌های انرژی می‌تواند به طور قابل‌توجهی بر درآمد کسب و کار های صنعتی تأثیر بگذارد. باید توجه داشته باشید هنگامی که نور LED ضد انفجار را انتخاب می کنید، سیستم روشنایی خطرناک شما نیازی به تخلیه انرژی ندارد.
برخلاف لامپ‌های رشته‌ای یا فلورسنت، انرژی مصرفی لامپ‌های LED در درجه اول به هدف مورد نظرشان اختصاص می‌یابد (روشنایی، نه گرمایش). در نتیجه، چراغ‌های ال‌ای‌دی با صرفه‌ترین فناوری روشنایی موجود در بازار هستند که لومن (مقدار نور مرئی) بیشتری در هر وات ارائه می‌کنند و دوام بیشتری دارند (تا 50000 ساعت). این بدان معناست که انرژی کمتری برای تامین نور انبار شما مورد نیاز است، و شما مجبور نیستید وسایل روشنایی را به دفعات تعویض کنید، که به معنای صرفه جویی بیشتر در هزینه ها می باشد.

3. میزان نور کافی و استاندارد

در محیط های صنعتی و انبار ها کارکنان ساعات زیادی را مشغول به فعالیت و جابه جایی مواد هستند. در نتیجه نیاز به نور کافی خواهند داشت. یکی دیگر از فاکتور های مهم در انتخاب نور ضد انفجار برای میحط های صنعتی میزان نور کافی و استاندارد بودن آن می باشد. در صورت نبود نور کافی ممکن است خطاهای زیادی در سیستم کاری اتفاق بیافتد و منجر به حوادث شوند و ایمنی همه افراد در محل را تحت تاثیر قرار دهند.
ما توصیه می کنیم برای مقابله با این مشکل، روی اتصالات نور ضد انفجاری سرمایه گذاری کنید که سطوح روشنایی ثابت و مناسبی را در سرتاسر فضای کاری شما فراهم می کنند. هنگامی که سطوح روشنایی بهینه با یکنواختی خوب و تابش نور کم جفت می شود، کارگران شما می توانند از دید و ایمنی بهتری برخوردار شوند، بنابراین آنها را قادر می سازد تا کارآمدتر کار کنند. مشاوره با یک متخصص نورپردازی که می تواند تجزیه و تحلیل فتومتریک انبار شما را انجام دهد، می تواند به شما در تصمیم گیری آگاهانه تر در مورد سیستم روشنایی کمک کند.

جمع بندی

همانطور که گفته شد استفاده از تجهیزات ضد انفجار در محیط های مستعد انفجار بسیار مهم می باشد. تجهیزات ضد انفجار در دسته های مختلفی همچون باکس ضد انفجار ، گلند ضد انفجار ، سوکت پلاگ ضد انفجار و... تولید می شوند که یکی از پرکاربرد ترین آن ها چراغ ضد انفجار می باشد. در این بلاگ به نکات مهم در انتخاب نور ضد انفجار برای میحط های صنعتی پرداخته شد. با رعایت این نکات می توانید خرید مطمئن و کاربردی داشته باشید.

جهت خرید انواع تجهیزات ضد انفجار از جمله چراغ ضد انفجار می توانید به وب سایت ایمن برق پارسا مراجعه کرده و با مشاوران ما تماس بگیرید.

شماره تماس:  09171116058