گرد و غبار قابل احتراق یک خطر جدی در محل کار است که می تواند موجب انفجار و آتش سوزی در محیط کار شود. بنابراین، برای صاحبان مشاغل بسیار مهم است که ماهیت گرد و غبار قابل احتراق و چگونگی کمک آن به انفجار گرد و غبار را برای حفظ یک محیط کار ایمن درک کنند. در این مقاله در فروشگاه ایمن برق پارسا به این موضوع می پردازیم که گرد و غبار قابل احتراق چیست و اقدامات پیشگیرانه موثر برای کاهش خطرات را بررسی خواهیم کرد.

گرد و غبار قابل احتراق چیست؟

گرد و غبار قابل احتراق به هر ذره یا الیاف ریز اطلاق می شود که در شرایط خاص در هوا پراکنده می شود و می تواند مشتعل شود و باعث انفجار در محیط شود. این ذرات گرد و غبار می توانند از مواد مختلفی مانند چوب، فلز، پلاستیک، مواد شیمیایی، محصولات غذایی و مواد کشاورزی منشأ بگیرند و اغلب برای چشم انسان نامرئی هستند. هنگامی که این ذرات گرد و غبار در هوا معلق می شوند و با یک منبع اشتعال مانند جرقه یا شعله باز مواجه می شوند، می توانند مشتعل شده و انفجار را منتشر کنند.

مناطقی که مستعد حضور غبار های قابل اشتعال هستند به سه ناحیه ( ZONE ) دسته بندی می شوند:

ناحیه
میزان خطر
توضیح
ZONE20
بسیار بالا
در این ناحیه غبار های قابل اشتعال به طور دائم یا در بیشتر مواقع وجود دارند.
ZONE21
متوسط
در این ناحیه غبار های قابل اشتعال در شرایط عادی به مقدار کمی وجود دارند که می تواند باعث ایجاد حریق و انفجار شود.
ZONE22
پایین
در این ناحیه غبار های قابل اشتعال بسیار کم و به ندرت وجود دارد و یا در مدت زمان خیلی کوتاه وجود دارد.

بیشتر بخوانید: زون بندی مناطق خطرناک

چگونه از انفجار گرد و غبار جلوگیری کنیم؟

برای جلوگیری از انفجار گرد و غبار در محیط های صنعتی، کسب و کارها باید رویکردی جامع اتخاذ کنند که منبع انفجارهای اولیه را حذف کند و همچنین از تجهیزات ضد انفجار استفاده شود. اجازه دهید برخی از اقدامات پیشگیرانه موثر برای کاهش خطر انفجار گرد و غبار را بررسی کنیم.

1. از یک جایگزین مطمئن برای مواد قابل احتراق استفاده کنید

از بین بردن منبع اولیه انفجار گرد و غبار (گرد و غبار قابل احتراق) بهترین روش پیشگیری است. در صورت امکان، این مواد قابل اشتعال را با مواد غیر قابل احتراق یا جایگزین های کم خطر جایگزین کنید تا پتانسیل تولید گرد و غبار و خطرات انفجار را به حداقل برسانید.

2. یک سیستم جمع کننده گرد و غبار نصب کنید

فراتر از اطمینان از تهویه مناسب محل کار برای جلوگیری از تجمع گرد و غبار، کسب و کارها می توانند یک سیستم جمع آوری گرد و غبار کارآمد را برای کنترل و مدیریت تولید گرد و غبار پیاده سازی کنند. این تجهیزات می تواند ذرات گرد و غبار قابل اشتعال را جذب کرده و از پراکندگی آنها در هوا جلوگیری کند.

3. نصب تجهیزات ضد انفجار برای به حداقل رساندن خطرات انفجار

محیط های کاری حاوی مواد منفجره در جو به تجهیزات خاصی برای کاهش خطرات انفجار نیاز دارند. محفظه ها یا باکس ضد انفجار با استفاده از مواد بادوام برای تحمل و سرکوب فشار و نیروی ایجاد شده در اثر انفجار ساخته می شوند و آن را در داخل محفظه نگه می دارند. آنها همچنین برای جلوگیری از ورود گرد و غبار یا گازهای قابل اشتعال، به حداقل رساندن خطر اشتعال، مهر و موم شده اند. با استفاده از لامپ ضد انفجار و ضد شعله، نیز می توان از ایجاد انفجار و آتش سوزی جلوگیری کند.

بیشتر بخوانید: تجهیزات ضد انفجار چیست؟

4. به کارکنان تجهیزات حفاظتی و آموزش ارائه کنید

به کارگران در مورد خطرات گرد و غبار قابل احتراق، روش‌های کار ایمن و روش‌های واکنش اضطراری آموزش دهید تا اطمینان حاصل شود که آنها می‌دانند چگونه خطرات انفجار را تشخیص دهند و در این شرایط چه کاری انجام دهند. علاوه بر این، هنگام کار در محیط های خطرناک باید به تجهیزات حفاظت فردی مناسب (PPE) مجهز شوند.

جمع بندی

امیدواریم آنچه در این مقاله گفته شد بتواند به سازمان‌هایی که در محیط‌های خطرناک کار می‌کنند کمک کند تا محیط کاری امن‌تری ایجاد کنند، بنابراین از کارگران خود محافظت می‌کنند و از عواقب مخرب انفجار گرد و غبار جلوگیری می‌کنند.کسب و کارهایی که به دنبال تجهیزات ضد انفجار هستند، می توانند به وب سایت ایمن برق پارسا مراجعه کنند و با مشاوران متخصص در تماس باشید. ما طیف گسترده ای از محصولات ضد انفجار را از باکس و گلند ضد انفجار گرفته تا کابل های ضد انفجار و تلفن ضد انفجار را به شما عزیزان ارائه می دهیم.

شماره تلفن جهت مشاوره در خرید: 09171116058