امروزه استفاده از ابزار دقیق در صنایع مختلف،امری واجب و ضروری می باشد.اما پیش از خرید تجهیزات ابزار دقیق باید به استاندارد ها و گواهی های آن توجه داشته باشید.در این مطلب شما را با تمامی استاندارد های ابزار دقیق آشنا خواهیم کرد.

برای آشنایی با ابزار دقیق مطلب زیر را مطالعه کنید:

ابزار دقیق چیست؟

معرفی استاندارد های ابزار دقیق

استاندارد های ابزار دقیق مجموعه ای از قوانین، دستورالعمل ها و رویه هایی هستند که طراحی، ساخت، آزمایش و استفاده از سیستم ها و دستگاه های ابزار دقیق را تعریف می کنند. هدف این استانداردها که اغلب توسط سازمان های استاندارد بین المللی یا ملی تهیه می شود، اطمینان از قابلیت اطمینان، ایمنی، کارایی و سازگاری دستگاه ها و سیستم های ابزار دقیق مورد استفاده در صنایع مختلف است.

استانداردهای ابزار دقیق طیف وسیعی از موضوعات مانند مشخصات الکتریکی و مکانیکی دستگاه ها، الزامات عملکرد آنها، روش های کالیبراسیون و آزمایش، پروتکل های ارتباطی، الزامات ایمنی و ملاحظات زیست محیطی را پوشش می دهند. آنها برای انواع مختلف ابزار دقیق، از جمله سنسورها، فرستنده ها، کنترل کننده ها، ضبط کننده ها و سیستم های جمع آوری داده ها که در برنامه های کنترل فرآیند، اتوماسیون، اندازه گیری و نظارت استفاده می شوند، اعمال می شوند.

سازمان های کد و استاندارد های ابزار دقیق:

 • ANSI: موسسه ملی استاندارد امریکا
 • API: موسسه نفت آمریکا
 • ISA: انجمن بین‌المللی اتوماسیون که قبلاً انجمن ابزار دقیق آمریکا بود
 • ASTM: انجمن تست و مواد آمریکا (ASTM International)
 • ASME: انجمن مهندسین مکانیک آمریکا
 • IPS: استاندارد نفت ایران IRANIAN PETROLEUM STANDARDS 
 • DIN: مؤسسه آلمانی نورمانگ 
 • IEC: کمیسیون بین المللی الکتروتکنیک
 • IEEE: موسسه مهندسین برق و الکترونیک
 • ISO: سازمان بین المللی استاندارد
 • NFPA: انجمن ملی حفاظت از آتش
 • SAE: انجمن مهندسین خودرو (SAE International)

استاندارد API

استاندارد API

استانداردهای API تحت فرآیند معتبر مؤسسه استانداردهای ملی آمریکا API توسعه می‌یابند و تضمین می‌کنند که استانداردهای API نه تنها به دلیل سخت‌گیری فنی‌شان، بلکه اعتبارنامه شخص ثالث آن‌ها نیز به رسمیت شناخته می‌شوند که پذیرش توسط تنظیم‌کننده‌های ایالتی، فدرال و بین‌المللی را تسهیل می‌کند.از سال 1924، موسسه نفت آمریکا سنگ بنای ایجاد و حفظ استانداردها برای صنعت نفت و گاز طبیعی در سراسر جهان بوده است. 

استاندارد API در زمینه ابزار دقیق بسیار پر کاربرد می باشد،اما منحصر به این حوزه نیست و در عرصه های دیگری مانندد ساخت کشتی ها و زیر دریایی ها نیز کاربرد دارد.به عنوان مثال جهت طراحی ولو های کنترلی می توان از بند API 553 این استاندارد استفاده کرد.

استاندارد ISA

استاندارد ISA ابزار دقیق

استانداردهای ISA به متخصصان اتوماسیون کمک می کند تا فرآیندها را ساده کرده و ایمنی، کارایی و سودآوری صنعت را بهبود بخشند. بیش از 150 استاندارد منعکس کننده تخصص بیش از 4000 متخصص صنعت در سراسر جهان است. از سال 1949، ISA به عنوان منبع خبره برای استانداردهای صنعت اجماع سیستم های اتوماسیون و کنترل شناخته شده است.این استاندارد مخصوص حوزه ابزاردقیق و اتوماسیون است.

موسسه استاندارد ملی آمریکا (ANSI) ISA را برای توسعه استانداردها تایید کرده است. آنها همچنین استانداردها را از طریق کمیسیون بین المللی الکتروتکنیکی (IEC) منتشر می کنند. برخی از استانداردهای ISA شامل موارد زیر است.

 • مدیریت سیستم های هشدار برای صنایع فرآیندی (ISA-18/IEC 62682)
 • ایمنی عملکردی: سیستم‌های دارای ابزار ایمنی برای بخش صنعت فرآیند (ISA-84/IEC 61511)
 • سیستم های کنترل دسته ای (ISA-88/IEC 61512)
 • یکپارچه سازی سیستم کنترل سازمانی (ISA-95/IEC 62264)
 • امنیت سایبری برای اتوماسیون صنعتی و سیستم های کنترل (ISA-99/IEC 62443)
 • سیستم های بی سیم برای اتوماسیون (ISA-100/IEC 62734)
 • نمادهای ابزار دقیق و شناسایی (ISA-5)
 • رابط های انسان و ماشین برای سیستم های اتوماسیون فرآیند (ISA-100)
 • مدیریت هوشمند دستگاه (ISA-108)

استاندارد های ابزار دقیق EN

استاندارد های ابزار دقیق EN

استانداردهای اروپایی (به اختصار EN، از نام آلمانی Europäische Norm ("هنجار اروپایی") استانداردهای فنی هستند که توسط CEN (کمیته استانداردسازی اروپا)، CENELEC (کمیته اروپایی استانداردسازی الکتروتکنیکی) و ETSI (موسسه استانداردهای مخابراتی اروپا) تهیه و نگهداری می شوند.این استاندارد در زمینه های مختلف از جمله حفاظت مربوط به سیستم ها و تجهیزات ضد انفجار صحبت کرده است.برای مثا استاندارد EN 54، در مورد سیستم های کنترل F&G صحبت می کند.

استاندارد IEC

کمیسیون بین‌المللی الکتروتکنیکی (IEC) استانداردهای بین‌المللی را برای تمام فناوری‌های الکتریکی، الکترونیکی و مرتبط ایجاد می‌کند. این مجموعه استانداردها به توسعه محصول، عملکرد، سازگاری و موضوعات مرتبط می پردازد تا از سازگاری محصول و ایمنی محیطی اطمینان حاصل شود.بندهایی از این استاندارد به طور مستقیم در حوزه ابزار دقیق کاربرد دارد.این استاندارد یکی از پرکاربرد ترین استاندارد های ابزار دقیق می باشد.

این استاندارد در زمینه تجهیزات ضد انفجار نیز بسیار پر کاربرد می باشد.

استاندارد IEC چیست؟

استاندارد ASTM استاندارد ASTM

استانداردهای ASTM توسط کمیته‌هایی از متخصصان صنعت مرتبط ایجاد می‌شوند که به طور منظم در یک فرآیند باز و شفاف برای ارائه استانداردها، روش‌های آزمایش، مشخصات، راهنماها و شیوه‌ها تشکیل می‌شوند. ASTM بسیاری از رویه های استاندارد حاکم بر خدمات محیطی و مهندسی را ایجاد می کند، مانند: ASTM E1527-13.

این استاندارد بیان می کند که در صورت نوشته شدن ASTM-110 بر روی یک تجهیز ابزار دقیق، یعنی آن تجهیز با چه غلظتی و از چه موادی ساخته شده است.

استاندارد ASME

استاندارد های ابزار دقیق ASME

یکی دیگر از استاندارد های ابزار دقیق، استاندارد انجمن مکانیک آمریکا AMERICAN SOCIETY OF MECHANICAL ENGINEERS است که به عنوان یک استاندارد مکانیکی شناخته می شود.مجموعه استانداردهای ASME شامل بیش از 500 استاندارد و محصول مرتبط است. این محصولات طیف وسیعی از موضوعات، از جمله فناوری فشار، نیروگاه های هسته ای، آسانسور / پله برقی، ساخت و ساز، طراحی مهندسی، استانداردسازی، تست عملکرد و ابزار دقیق را پوشش می دهند.

استاندارد ابزار دقیق IPS

با تصویب هیات مدیره  شرکت ملی نفت ایران، کار تدوین استانداردهای صنعت نفت ایران (IPS) از سال 1369 با استفاده از خدمات مشاور و با همکاری مدیریت ها و شرکتهای تابعه وزارت نفت شروع و طی شش سال به صنعت نفت ارائه گردید.از این استاندارد IPS در حوزه های نفت و گار ایران به طور گسترده استفاده می شود.همچنین در اندازه گیری پارامترهای مختلف نظیر فشار، دما، فلو و … از این استاندارد بسیار استفاده می شود.
این استانداردها در 5 گروه موضوعی تهیه شده اند:

 • مهندسی (E)
 • مواد یا کالا (M)
 • ساخت (C)
 • بازرسی (I)
 • عمومی (G)

(گروه عمومی، استانداردی است که بیش از یکی از این موضوعات را در خود می تواند جای دهد.) 

برای مثال استاندارد M-PI-110 یک نمونه از استانداردهای IPS است.در این کد PI نشان دهده طبقه بندی پایپینگ است، M نشان دهنده این است که این استاندارد با موضوع مواد و متریال است.

استاندارد های ابزار دقیق BSI

استاندارد های ابزار دقیق BSI

موسسه استاندارد بریتانیا (BSI) در سال 1901 به عنوان کمیته استانداردهای مهندسی تأسیس شد.موسسه استاندارد بریتانیا در سال 1931 به عنوان نام سازمان پذیرفته شد. BSI یک یادداشت تفاهم با دولت بریتانیا دارد که موقعیت BSI را به عنوان سازمان استاندارد ملی بریتانیا به رسمیت می‌شناسد.ESSAC (شورای مشورتی استراتژیک استانداردسازی الکترونیکی) BSI کمیته ملی IEC برای بریتانیا است.

BSI یک سازمان توزیع کننده غیرانتفاعی است و خدمات جهانی را در زمینه های مرتبط استانداردسازی، ارزیابی سیستم ها، صدور گواهینامه محصول، آموزش و خدمات مشاوره ارائه می دهد.

استاندارد NFPA در ابزار دقیق

استاندارد NFPA در ابزار دقیق

استاندارد انجمن حفاظت از آتش سوزی ملی (NFPA (National Fire Protection Association به عنوان حامی پیشگیری از آتش سوزی و منبع معتبری در مورد ایمنی عمومی، بیش از 300 کد و استاندارد اجماع را با هدف به حداقل رساندن احتمال و اثرات آتش سوزی و سایر خطرات توسعه داده، منتشر و منتشر می کند.

استاندارد ابزار دقیق NACE

استاندارد ابزار دقیق NACE

یکی دیگر از استاندارد های ابزار دقیق، استانداردهای بین المللی NACE می باشد که برای پیشگیری و کنترل خوردگی اعمال می شود و توسط بسیاری از صنایع که در آن خوردگی یک نگرانی کلیدی است استفاده می شود. این دستورالعمل ها به صنایع در طول طراحی، ساخت و بهره برداری از سیستم ها کمک می کند و اثرات منفی خوردگی را به حداقل می رساند.

استاندارد NACE در مورد هر کدام از خورندگی ها راهکار هایی را ارائه داده که با استفاده از آن ها قادر به جلوگیری از خورندگی خواهید بود.

جمع بندی

همانطور که گفته شد استفاده از تجهیزات ابزار دقیق در صنایع،امری لازم می باشد.اما پیش از خرید تجهیزات ابزار دقیق و یا هر کدام از تجهیزات ضد انفجار باید به استاندارد بودن آن توجه شود.در این مطلب به معرفی استاندارد های ابزار دقیق مانند استاندارد API،استاندارد ISA،استاندارد EN،استاندارد ASTM و... پرداخته شد.

جهت مشاهده و خرید تجهیزات ابزار دقیق و همچنین خرید تجهیزات ضد انفجار با استاندارد های معتبر می توانید به وب سایت ایمن برق پارسا مراجعه کنید و با مشاوران ما در تماس باشید.

شماره تماس:  09171116058