در این مقاله از وبسایت ایمن برق پارسا به معرفی شرکت هانیول و همچنین معرفی محصولات آن می‌پردازیم. شرکت هانیول یکی از کمپانی‌های مطرح در سطح جهان می‌باشد که محصولات متنوعی را در بخش‌های مختلف تکنولوژی و صنعت طراحی و عرضه نموده است. شرکت هانیول (Honeywell International) یک شرکت سهامی عام و چند ملیتی است که دفتر مرکزی آن در ایالت کارولینای شمالی آمریکا واقع شده است. در ادامه به معرفی کامل شرکت هانیول خواهیم پرداخت.

تاریخچه شرکت هانیول

داستان هانیول به بیش از 125 سال برمی‌گردد و شامل چندین شرکت با بخش‌های گوناگون با ده‌ها هزار نفر کارکن است. شروع اولین فعالیت های هانیول به سال 1885 برمی‌گردد که یک مخترع به نام آلبرت بوتز، رگولاتور و آلارم کوره را طراحی و اختراع کرد. او در سال 1886 شرکت رگولاتور ترمو الکتریک بوتز در شهر مینیاپولیس را تاسیس کرد، و پس از آن دستگاهی به نام دمپر فلاپر (نوعی کنترل کننده ی مکانیکی جریان هوای بویلر جهت کنترل مشعل) که پیش زمینه‌ای بر تولید ترموستات مدرن بود را تولید کرد.

نحوه‌ی کارکرد دمپر فلاپر به گونه‌ای بود که هنگام کاهش دمای فضا از دمای دلخواه، ترموستات مدار را می‌بست و آرماتور را به کار می‌انداخت. مکانیزم به گونه ای طراحی شده بود که به میل لنگ متصل به شفت موتور اجازه‌ی حرکت دورانی 180 درجه‌ای را می‌داد. زنجیر متصل به میل لنگ دمپر هوا را باز می‌کرد و اکسیژن مورد نیاز احتراق تامین می‌گردید. در نتیجه آتش با شدت بیشتری زبانه می‌کشید و حرارت بالا
می‌رفت. هنگامی که دما به عدد ست پوینت  می‌رسید، ترموستات به موتور فرمان دوران نیم دور دیگر را صادر می‌کرد و دمپر بسته می‌شد و آتش فروکش می‌کرد. این مکانیزم به صورت خودکار صورت می‌گرفت. در تمامی این سال‌ها بیشتر محصولات هانیول بر پایه سیستمی مشابه بر توضیحات بالا پایه‌ریزی شده‌اند که با پیشرفت فن آوری این مکانیزم تبدیل به سیستم فوق پیشرفته‌ای پیچیده با مدار بسته گردید.

شرکت کنترل تلفیقی دما  پتنت ها و کسب و کار بوتز را خریداری کرد،که در سال 1893 آقای بوتز با اسمی جدید شرکت رگولاتور الکتریکی حرارت  را به جریان انداخت و در سال 1898 این شرکت به آقای دبلیو.آر سوئیت فروخته شد و در سال 1916 با نام شرکت رگولاتور حرارت مینیاپولیس گسترش یافت و توانست اولین شرکتی باشد که تاییدیه‌هایی در خصوص خط تولید و محصولاتش از یو. ال ( آزمایشگاه‌های تضمین دهنده‌ی محصولات) اخذ کند.

در سال 1904 یک مهندس جوان به نام مارک هانیول (شخصی که نام شرکت از نام او برگرفته شد)،  در حال تکمیل ژنراتورهای گرمایی بود که دو سال بعد، او شرکت تخصصی هانیول گرمایشی متخصص در تولید ژنراتورهای گرمایشی آب گرم را تاسیس کرد.

در سال 1927، شرکت رگولاتور حرارت مینیاپولیس و شرکت تخصصی هانیول گرمایشی با یکدیگر ادغام شدند و شرکت رگولاتور هانیول مینیاپولیس را تشکیل دادند و مسیر بی پایان رشد و ارتقا کیفیت را شروع کردند. آقای سوئیت به سمت ریاست هیئت مدیره و مارک هانیول مدیرعامل شرکت منصوب شد. این شرکت به سرعت رشد کرد و توانست در راه حل و فصل چالش‌های پیش رو، از جمله کنترل‌های صنعتی و نمایشگرها قدم بردارد.

این کمپانی در سال 1957 میلادی کار بر روی حساس‌ترین نوع از ژِروسکوپ‌ها را آغاز نمود. نتیجه‌ی این تلاش به این جا ختم شد که این کمپانی امروزه در سطح جهان پرچم دار و پیشرو در عرصه‌ی صنعت کنترل بوده و حرف اول در این زمینه را در تمام جهان می‌زند. طی سال‌های 1963 این کمپانی برای سفرهای فضایی به سازمان فضانوردان ایالات متحده کمک‌های زیادی کرد. با وجودی که شرکت هانیول در سال 1991 به فعالیت‌های خود در بخش کامپیوتر خاتمه داد اما در عرصه‌ی رایانه‌های دیجیتالی مورد استفاده در اتوماسیون‌های صنعتی و دیگر عملگرها همچنان فعال و پویا باقی ماند.

شرکت هانیول محصولات خود را در سراسر جهان برای مدت طولانی به فروش رسانده است. هانیول در سال 1934، شرکت تایم او. استات کنترلز  را خریداری کرد و رکورددار گسترش در سطح جهان گردید. رفته رفته دفاتر شرکت هانیول در تورنتو، هلند، لندن و استکهلم تاسیس شد. تا سال 1941، این شرکت دارای توزیع‌کنندگانی در شیلی، پاناما، ترینیداد، نیوزیلند، آرژانتین و آفریقای جنوبی شده بود و تا سال 1972، 25 شرکت تابعه متعلق به خود، 142 شعبه و شرکت‌های مشترک در پنج کشور خارج از ایالات متحده را تاسیس کرد. هانیول در سال 1993، شرکت‌های وابسته خود را در ابوظبی، چین، عمان، رومانی و اوکراین تاسیس کرد و در سال 1998، این شرکت در 95 کشور فعالیت داشت.

شرکت هانیول

هانیول و شرکت الاید سیگنال

در طول جنگ جهانی اول، آلمان بیشتر صنعت مواد شیمیایی در جهان را کنترل می کرد و همین امر باعث کمبود داروها و رنگ‌های حیاتی در ایالات متحده و متحدانش گردید. در سال 1920، ایوگین مایر و دانشمندی به نام  ویلیام نیکول ، شرکت شیمیایی و رنگی الاید  را با مشارکت پنج شرکت شیمیایی آمریکایی تشکیل دادند و در سال 1928، الاید  یک کارخانه آمونیاک مصنوعی را تاسیس کرد و این کارخانه به سرعت به تولید کننده عمده آمونیاک جهان تبدیل شد. بعد از جنگ جهانی دوم، الاید تولید محصولات جدید دیگری از جمله نایلون 6 (که در تولید همه چیز از لاستیک تا لباس) و مبردها را شروع نمود.

در سال 1962 الاید، اتحادیه گاز طبیعی تگزاس، که صاحب نفت و گاز در سراسر آمریکا بود را خریداری کرد. این شرکت عمدتا به عنوان تامین‌کننده مواد خام، بر روی محصولات شیمیایی متمرکز بود، تا اوایل دهه 1970(زمانی که جان کانر مدیر عامل شرکت بود) سرمایه گذاری در اکتشافات نفت و گاز را آغاز نمود. در سال 1979، زمانی که ادوارد هنسی جونیور مدیر عامل شرکت بود، 80 درصد درآمد الاید از اتحادیه تگزاس بود.

در سال 1985، الاید  با شرکت‌ سیگنال ادغام شد و کسب و کارهای هوا فضا، خودرو و مهندسی مواد را نیز به فعالیت های خود اضافه کرد. سیگنال در ابتدا یک شرکت کالیفرنیایی بوده که بنزین را از گاز طبیعی تولید می‌کرد و در سال 1928 وارد تولید نفت شد.

صنعت هوا فضا به بزرگترین بخش الاید سیگنال تبدیل گردید و در اواسط سال 1991، الاید سیگنال با مدیریت جدید در بسیاری از صنایع کلیدی اقداماتی جسورانه در راستای کارآمدی بیشتر انجام شد و این امر بهره‌وری و موقعیت شرکت را به عنوان یک رقیب قدرتمند جهانی افزایش داد. در سال 1993، در راستای تقویت تصویر شرکت در ذهن مخاطبین و همچنین یکپارچه‌سازی کامل کسب و کارهای تحت مالکیت، نام شرکت به نام کنونی تغییر یافت.

در سال 1992، این شرکت سهام باقی مانده ی خود را در اتحادیه تگزاس با یک فراخوان عمومی و به ارزش  940 میلیون دلار به فروش رساند.

در سال 1999، هانیول توسط الاید سیگنال خریداری شد، تصمیم بر این بود که نام تجاری هانیول حفظ شود و ستاد این شرکت به ستاد الاید سیگنال در موریس‌تاون  ایالت نیوجرسی منتقل گردد. بعد از آن شرکت‌ها منافع حاصل از کسب و کارهای بزرگ خود در زمینه هوا فضا، محصولات شیمیایی، قطعات خودرو، و ساخت و ساز کنترل‌ها را به اشتراک گذاشتند. سپس در سال 2000 هانیول، شرکت پیت وی را برای کسب سهم بیشتری از بازار سیستم‌های آتش نشانی و سیستم‌های امنیتی خریداری کرد.

در سال 2002، آقای دیوید ام. کوت عضو هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت هانیول شد و با رهبری آقای کوت هانیول از یک شرکتی که با سه فرهنگ متفاوت به رقابت درون شرکتی می پرداخت به یک هانیول واحد و متحد بدل گشت. پس از آن شرکت هانیول به  یک رهبر صنعتی شناخته شده جهانی با قدرت مالی بالا که سرمایه گذاری استراتژیک در محصولات، فرآیندها، افراد و موقعیت‌های جغرافیایی را انجام داد تبدیل گردید. شرکت هانیول هم اکنون در سراسر جهان دارای  بیش از 129،000نیروی برجسته و کارآمد است.

مدیریت آقای کوت منجر به اجرای تمامی طرح و برنامه ها گردید و شرکت هانیول قدم در راه بهبود روزانه برداشت. سیستم عملکرد هانیول، با الهام از مدیریت کیفیت جامع تویوتا، به طور مداوم  و پایدار  ایمنی، کیفیت، بهره‌وری ، تحویل و موجودی را مدنظر قرار داده است. سیستم توسعه‌ي پرسرعت محصول مختص هانیول، تعادل مابین اجزاء عوامل اساسی در موفقیت لانچ یک محصول جدید  را بیمه می کند. این عوامل عبارتند از : انتخاب زمان مناسب ورود به بازار و  قیمت گذاری. سیستم دیگر هانیول سیستم اف. تی به استاندارد سازی عوامل مهم دیگر از جمله مالی، حقوقی، مدیریت منابع انسانی ، آی. تی. و مدیریت هزینه ها می پردازد.  در سال 2012، هانیول طرح اچ.ا. اس  را به گلد ارتقا داد، یک سیستم عملکرد کسب و کار نهایی که تمام این فرآیندهای داخلی را برای رشد فروش، سازگاری بیشتر و ارائه راه حل های بسیار متفاوت برای سرعت بخشیدن به بازار رقابتی، به وجود آورد.

ابتکار اصلی گلد ، تجربه کاربری هانیول است. تجربه‌ي کاربری به تیم هانیول کمک می‌کند تا راه حل‌های بصری، مطلوب و با ارزش افزوده‌‌ي بالا را جهت پاسخ به نیازهای مشتری فراهم سازد. هسته ی اصلی تجربه ی کابری مبتنی بر تمرکز به روی بهبود کارایی و بهره‌وری است.

این شرکت تا به امروز سابقه ای قوی در عملکرد مالی داشته است و توانسته به طور مداوم به اهداف خود دست یابد و بازده کلی 400 درصدی سهامداران را به ارمغان بیاورد. هانیول یک شرکت با موقعیت‌های عالی در صنایع مختلف از جمله هوا فضا، نفت و گاز، دفاع، ساختمان‌های تجاری، صنعتی و خدمات پس از فروش، حمل و نقل و غیره در سرتاسر جهان است.

رکن کلیدی این رشد، تمرکز هانیول بر مناطق با امکان پیشرفت زیاد است. هانیول در حال تلاش برای پاسخگویی به تقاضا در این عرصه است. در سال 2015، حدود 53 درصد از فروش هانیول از خارج از ایالات متحده آمریکا بود و انتظار می رود که بیش از 50 درصد از رشد هانیول در طی پنج سال آینده خارج از آمریکا باشد.

پس از یک دهه عملکرد مالی، هانیول طرح جدید پنج ساله خود را در سال 2014، با تمرکز بر بازده سهامداران به طور مستقیم از نوآوری، رشد ، فعالیت جهانی، تجارب رو به رشد و تخصیص سرمایه قوی برای تولید مطرح کرد.

در سال 2017، داریوس آدامچیک مدیر عامل شرکت هانیول شد. او قبل از این سمت در سال 2016 به عنوان یکی از اعضای هیئت مدیره انتخاب شده بود و پیش از آن به عنوان مدیر اجرایی فعالیت می نمود و همچنین مسئول مستقیم پروژه گلد هانیول بود. این پروژه باعث تضمین رشد  و سودآوری پایدار هانیول گردید که در آن از نرم‌افزارهای فوق پیشرفته ای به همراه پورتفولیویی متنوع از فن‌آوری‌ها استفاده می‌گردید.

امروزه شرکت هانیول در 70 کشور فعالیت دارد. هانیول با افتخار دارای 1250 سایت، بیش از 129،000 کارمند در سراسر جهان و 23،000 مهندس و دانشمند می‌باشد. میراث پایدار این شرکت بر مبنای تمرکز بر رشد، نوآوری، بهبود تجربه مشتری و اغنا ارزش‌های سهامداران است.

فعالیت‌های کمپانی هانیول به چهار بخش تقسیم ‌می‌شود :

 • هوافضا: شیوه‌های اتوماسیون و کنترل، سیستم حمل و نقل، موتورها.
 • بخش اتوماسیون، تجهیزات ابزار دقیق و کنترل: تجهیزات ایمنی، دستگاه‌های اسکن، تأسیسات صنعتی، کنترل‌های سنجش.
 • مواد: پردازش هیدروکربن ، کاتالیزورها، جاذب‌ها، الیاف، کامپوزیت، مواد شیمیایی ویژه، مواد الکترونیکی.
 • سیستم حمل و نقل: تقویت موتور خودروهای مسافربری، هواپیما و تجهیزات خودرو.

محصولات شرکت هانیول

محصولات شرکت هانیول

کمپانی هانیول به عنوان پرچم‌ دار تنوع محصولات تولیدی در صنعت، موفق به ارائه طیف وسیعی از خدمات گوناگون به مصرف‌کنندگان در تمامی نقاط جهان شده است . محصولات شرکت هانیول به شرح زیر می باشد:

 • تجهیزات ابزار دقیق
 • سیستم‌های تولید برق
 • تجهیزات هوا فضا
 • فناوری کنترلی
 • الیاف، پلاستیک و مواد الکترونیکی پیشرفته
 • تجهیزات سنجش و امنیت در منازل، ساختمان‌ها و صنایع گوناگون
 • ارائه توربوشارژرها
 • مواد شیمیایی مخصوص
 • تکنولوژی فرآیند پالایش و پتروشیمی

این شرکت بر پایه توانایی‌های علمی خود و همگام شدن با علم روز مؤفق به افزایش روزافزون سرمایه و همچنین بهبود میزان تولید انبوه خود شده و علاوه بر تولیدات قبلی، تولید تجهیزات هواپیما را آغاز نموده و سپس با تولید اتوپایلوت الکترونیکی کمک شایانی به جنگ نظامی ایالات متحده کرده است.

هانیول علاوه بر زمینه‌هایی که درباره آن‌ها صحبت شد، یک بازیگر اصلی در حوزه راه حل‌های ایمنی است که تجهیزات حفاظت شخصی، فناوری‌های تشخیص گاز و راه حل امنیتی سایبری صنعتی تولید می‌کند. این محصولات برای تضمین ایمنی و رفاه کارگران در بخش‌های مختلف، از تولید و انرژی گرفته تا مراقبت‌های بهداشتی و اولین واکنش، حیاتی هستند.

هانیول از قدیمی‌ترین تولیدکنندگان دتکتور های گاز صنعتی است. دتکتورهای هانیول به دقت زیاد، قابلیت اعتماد و عمر بالا مشهورند و این برند به خوبی توانسته جای خود را در بین اهالی صنعت در سرتاسر جهان محکم کند. در ایران نیز دید بسیار خوبی نسبت به این برند وجود داشته و بسیاری از شرکت‌های دولتی و خصوصی به طور انحصاری از دتکتورهای آن استفاده می‌کنند.

انواع دتکتور‌‌های هانیول

 • دتکتور یونیزاسیون شعله ای (FID): از دتکتور یونیزاسیون شعله‌ای یا همان (flame ionization detector)، برای اندازه‌گیری غلظت‌های ترکیبات آلی در جریان گازها استفاده می‌شود. این نوع دتکتورها به عنوان دتکتور در کروماتوگرافی گازی نیز به کار می‌روند. در واقع ترکیبات آلی در شعله هیدروژن محترق می‌شوند و تبدیل به یون‌هایی می‌شوند که یون‌های تشکیل‌شده متناسب با غلظت ترکیبات آلی مورد نظر ‌می‌باشد.
 • دتکتور حرارتی: این دتکتور نسبت به افزایش درجه حرارت حساس می‌باشد. هنگامی که بر اثر آتش‌سوزی، درجه حرارت محیط تغییرات غیرعادی داشته باشد، این دتکتور فعال می‌شود. دتکتور حرارتی دارای یک محفظه می‌باشد. در داخل محفظه یک بی متال (دو نوار فلزی مختلف الجنس) وجود دارد. هوای گرم روی بی متال اثر گذاشته و گرما باعث بسته شدن کنتاکت‌های آن شده و دتکتور عمل می‌کند. این دتکتور برای مکان‌هایی مانند آشپزخانه‌‌ها، موتورخانه‌ها و … مناسب است.
 • دتکتور شعله‌ای: این دتکتورها امواج نوری غیر قابل رویت را که به وسیله شعله آتش منتشر می‌شوند، تشخیص می‌دهند و فعال می‌شوند. این دتکتورها دارای زاویه دید مشخصی هستند که هنگام نصب و استفاده باید به آن توجه کرد.

کنترلر هانیول

در خصوص این تجهیزات باید گفت که بعنوان قلب تپنده‌ی هر سیستم مدرن صنعتی محسوب می‌شوند. امروزه با پیچیده‌شدن تجهیزات و دستگاه‌های به کار رفته در خطوط تولید بدون استفاده از یک کنترلر نمی‌توان کاری از پیش برد. کنترلرهای برند هانیول هسته‌های محاسباتی و تصمیم گیرنده‌های قدرتمند اتوماسیون به‌شمار می‌روند که موجب بالا رفتن کارایی و سرعت فرآیندها در سیستم خواهند شد. انواع این کنترلرهای تولید شده‌از برند هانیول بسیار زیاد بوده و همین تنوع موجب تطابق بالایی بین نوع مورد نیاز و نوع خریداری شده‌خواهد شد.

کنترلر چیست؟

اکچویتور یا محرک هانیول

اکچویتور در نقش بازوهای قدرتمند در سیستم کنترل پیشرفته ایفای نقش می‌کنند. چراکه در سیستم‌های کنترل کننده‌ی مدرن بر مبنای دریافت و محاسبات بر روی داده‌های دریافتی دستورات لازم صادر می‌شود. محرک‌ها در حقیقت در نقش دست‌هایی هستند که این دستورات را اجرا می‌نماید. شرکت هانیول تنوع بالایی در مدل‌های ارائه شده از این محصول را دارد.

اکچویتور چیست؟

ترانسیمتر و سنسور هانیول

برای این که بتواند فاکتورهایی همچون رطوبت و دما را در کنترل نمود در ابتدا نیاز است تا آن‌ها اندازه‌گیری کرد. این کار توسط ترانسیمترهای هانیول با بالاترین دقت انجام خواهد شد. انواع مختلفی از این تجهیزات اعم از ترانسیمتر فشار، ترانسیمتر الکترونیکی، ترانسیمتر دما و ترانسیمتر کیفیت هوا در بند هانیول عرضه می‌شود.

ترانسمیتر چیست؟ و انواع ترانسمیتر

جمع بندی

شرکت هانیول روز به روز بر حرکت بی وقفه و رشد خود برای بهبود مستمر ادامه می دهد. همانطور که گفته شد هانیول دارای تاریخچه بسیار وسیعی می باشد که امروزه بسیاری از تجهیزات صنعتی را تولید می کند که به آن ها اشاره کردیم.

برای تهییه تجهیزات ابزار دقیق با برند هانیول می توانید با مشاوران ما در فروشگاه ایمن برق پارسا تماس بگیرید. همچنین جهت خرید انواع تجهیزات ابزار دقیق و تجهیزات ضد انفجار می توانید با مشاوران ما تماس بگیرید.

شماره تماس:  09171116058