در محیط های صنعتی که مستعد انفجار هستند و در آن ها مواد قابل اشتعال نگه داری می شود،کوچک ترین اتفاق و یا نقص فنی موجب ایجاد انفجار و آتش سوزی در این گونه محیط ها خواهد شد.رعایت نکات ایمنی و استفاده از تجهیزات ضد انفجار در محیط های صنعتی و پر خطر امری واجب می باشد. در ادامه با اقدامات ایمنی برای نگهداری مایعات قابل اشتعال در محل کار آشنا خواهیم شد.

اقدامات ایمنی برای نگهداری مایعات قابل اشتعال در محل کار

اقدامات ایمنی برای نگهداری مایعات قابل اشتعال در محل کار

1. نگه داری مایعات قابل اشتعال در محیطی با نور و تهویه مناسب

مایعات قابل اشتعال مقدار زیادی از بخارات قابل اشتعال را منتشر می کنند.توجه داشته باشید که نه تنها کوچکترین جرقه ای می تواند در حضور این بخارات باعث انفجار شود، همچنین برای بدن انسان مضر هستند. استنشاق مقادیر بیش از حد این بخارات می تواند منجر به خفگی، مسمومیت و حالت تهوع شود. در نتیجه نگهداری این مایعات قابل اشتعال در محیطی با تهویه مناسب بسیار ضروری خواهد بود
توصیه می کنیم یک محیط داخلی با تهویه طبیعی مناسب انتخاب کنید تا غلظت بخارات قابل اشتعال در هوا کاهش یابد و در نتیجه خطر خفگی و آتش سوزی به حداقل برسد. اگر مکان داخلی فاقد جریان هوای مناسب است، باید یک سیستم تهویه مکانیکی برای دفع ایمن بخارات نصب کنید.

2. استفاده از چراغ ضد انفجار

یکی دیگر از اقدامات ایمنی برای نگهداری مایعات قابل اشتعال در محل کار استفاده از چراغ های ضد انفجار می باشد.

از آنجایی که کارکنان احتمالاً زمان قابل توجهی را صرف حمل و نقل و ذخیره مایعات قابل اشتعال می کنند، روشنایی کافی برای تسهیل یک محیط کار ایمن و جلوگیری از حوادث لازم است. چراغ های انفجار را در نظر بگیرید، زیرا آنها محفظه ای مهر و موم شده و بدون جرقه ایجاد می کنند و از تماس گازها یا بخارات قابل اشتعال با منبع نور جلوگیری می کنند و در نتیجه خطر آتش سوزی را به حداقل می رسانند.

3. اقدامات برای مهار نشت مواد

صرف نظر از میزان احتیاط شما یا کارمندانتان در برخورد با مایعات قابل اشتعال، حوادث ناشی از نشت همچنان ممکن است رخ دهد و موجب انفجار و آتش سوزی شوند. بنابراین، کارکنان باید در مورد روش‌های صحیح واکنش به نشت مواد قابل اشتعال آموزش ببینند و به جاذب‌های مناسب، کیت‌های نشت و تجهیزات حفاظت فردی دسترسی داشته باشند تا هرگونه نشت و انتشار مایعات قابل اشتعال را به حداقل برسانند. اقدام سریع و موثر در چنین حوادثی در پیشگیری از یک حادثه فاجعه بار بسیار مهم و ضروری است.

4. استفاده از تجهیزات ضد انفجار در محیط صنعتی 

وجود بخارات قابل اشتعال مستلزم آن است که هر تجهیزات الکتریکی مورد استفاده در مجاورت بایددارای قابلیت ضد انفجار باشند تا خطر انفجار به حداقل برسد.
علاوه بر چراغ‌ ضد انفجار برای روشن‌کردن محل کار، کارآفرینان باید جعبه‌های اتصال ایمن (باکس ضد انفجار ) ذاتی را برای تأمین اتصالات الکتریکی و محافظت از مدارهای الکتریکی در محیط‌های خطرناک با بخارات قابل اشتعال در نظر بگیرند. جعبه های اتصال ذاتا ایمن به محدود کردن انرژی الکتریکی در مدار تا حدی که قادر به اشتعال مواد قابل اشتعال نیست، کاهش می دهد و پتانسیل جرقه یا قوس هایی را که می تواند باعث انفجار شود را کاهش می دهد.
به یاد داشته باشید، هنگام کار با مواد بالقوه خطرناک مانند مایعات قابل اشتعال، ایمنی باید همیشه اولویت شما باشد. با پیروی از دستورالعمل های لازم، می توانید از کارمندان و دارایی خود در برابر عواقب مخرب ناشی از سوء استفاده از مایعات قابل اشتعال محافظت کنید. آگاه باشید، هوشیار باشید و یک محل کار امن برای همه ایجاد کنید.

استفاده از تجهیزات ضد انفجار یکی از مهم ترین اقدامات ایمنی برای نگهداری مایعات قابل اشتعال در محل کار می باشد.
اگر به دنبال تجهیزات ضد شعله قابل اعتماد برای محل کار خود هستید، می توانید به وب سایت ایمن برق پارسا مراجعه کرده و با مشاوران متخصص در این زمینه تماس بگیرید.

شماره تلفن جهت مشاوره در خرید: 09171116058

5. رعایت نکات ایمنی و نگه داری مواد

نکات ایمنی را برای ذخیره سازی ایمن و نگهداری مداوم از مایعات قابل اشتعال را در نظر داشته باشید.اطمینان حاصل کنید که تمام مایعات قابل اشتعال به طور ایمن بسته بندی شده اند، ظروف نگهداری و درام ها در شرایط عالی هستند و به درستی برچسب گذاری شده اند. برچسب زدن صحیح تضمین می کند که کارگران می توانند خطرات مرتبط با مواد را شناسایی کرده و آنها را از مواد ناسازگار و منابع اشتعال دور نگه دارند.
ظروف یا درام هایی که در طول نگهداری آسیب دیده اند باید فوراً از کار افتاده و تعویض شوند. به‌علاوه، باید به کارکنان دستور دهید تا زمانی که مایعات قابل اشتعال استفاده نمی‌شوند، درب ظروف همیشه بسته باشند. با روشن نگه داشتن روکش ها، به طور فعال میزان بخارات پراکنده شده در محیط را به حداقل می رسانید.

جمع بندی

رعایت نکات ایمنی و برقراری امنیت در محیط های صنعتی یکی از مهم ترین نکات در این کسب و کار ها می باشد.با رعایت نکاتی که درمورد اقدامات ایمنی برای نگهداری مایعات قابل اشتعال در محل کار به شما معرفی شد می توانید امنیت محیط کاری خود را برقرار کنید.

همچنین جهت خریداری و آشنایی با تجهیزات ضد انفجار می توانید به وب سایت ایمن برق پارسا مراجعه کرده و با مشاوران متخصص در این زمینه مشورت کنید.

شماره تلفن جهت مشاوره در خرید: 09171116058